Hvalpe

Aktiviteter

Pokalen tildeles på Dansk Breton Klubs forårsmarkprøve (hovedprøven) den bedst placerede bretontæve i åbenklasse. Pokalen er udsat af sjællandske bretonejere og bliver ejnedom efter at være vundet 3 gange af samme fører med 2 forskellige hunde.

2016 Engbjergvejs Klip v. Asger Bak
2015 Stevnsåens B Freja v. Franz Metzker
2014 Ej uddelt
2013 Bitten v. Johnny Bertelsen
2012 Elling Ås´ Smilla v. Michael Birkelykke
2011 Stevnsåens Mirell v. Thomas Stenbek
2010 ej uddelt (i behold hos formanden)
2009 Engbjergvejs Abelone v. Kenneth Schultz
2008 Ej uddelt
2007 Ej uddelt
2006 Ej uddelt
2005 Engbjervejs Rossi, Kenneth Schultz
2004 Liva, Evald Larsen
2003 Donna, Gudmund Jensen, Horsens
2002 Ortnmanns Cikki, Per Larsen, Borup
2001 Nanna, Allan Andersen, Bøsbravej 114, 8900
2000 Stevnsåens Emma, Poul Vestervang, Køgevej 58 Hårlev
1999 Odinvejs Futte, Jens Kr. B. Sørensen Stoholm
1998 Vallunds Scirocco, Helle Nielsen, Løkken Fører: Poul E. Larsen
1997 -ikke uddelt
1996 Bonni, Jan Carlsson, Randers
1995 Thingmanns Nadia, Jørgen Bech. Hedehusene
1994 Malou, Bjarne Siig, Ulfborg
1993 Langvads Flamme', Frede Nielsen, Ullerslev
1992 Tango, Jens Kr. Frost, Ledøje
1991 Svikki, Asger Bak, Thisted
1990 Cisse, Aksel Spangsberg, Ølgod
1989 Tanja, Frode Frost, Randers
1988 Bjerglunds Lady, C. Kragh Jensen, Præstø
1987 Ann, Aksel Spangsberg, Ølgod
1986 Tess, Kim Spangsberg, Ringkøbing
1985 Hannah, Knud Johansen, Otterup
1984 Tanja, Bent Rytter, Søvring
1983 Freja, Sven Bjerg, Bording
1982 Trine, Niels Madsen, Kjellrup
1981 Nordfjordens Mille, Aage Stenhøj Jørgensen, Hillerød
1980 Lady, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
1979 Tabita, Jens Peter Nielsen, Ølgod
1978 Sitta, Kurt Pedersen, Esbjerg
1977 Sussi, A. Hyldgaard Lauridsen, Sdr. Omme
1976 Siska, N. lemming Petersen, Fredensborg, fører: Aage Stenhøj Jørgensen, Hillerød
1975 Maxi, Eigil Rasmussen, Svendborg

Kalender - Aktiviteter

man tir ons tor fre lør søn
1
2
3
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Gå til toppen