Hvalpe

Aktiviteter

 

Pokaler DBK markprøver

Tikka Pokalen

DBK Unghunde
Rypen
Bedste unghund med 1. pr.
Agerhønen - Anden bedste unghund
Svensk breton klubs ærespokal Bedste hanhund UK
Bimudos Pokale Bedste tævehund UK 

Åben Klasse
Rex Pokalen
Bedste hund ÅK
Odinvejs Pokalen
Uffe Pokalen - Bedste hanhund ÅK
Tirsdagspokalen - Bedste tæve ÅK
Benthe Lemvigs minde og vandrepokal

Forårs vinderklasse
Helbo Pokalen
Midtvejs Pokalen - Uddeles både forår og efterår
Tresor Pokalen - Bedste tæve VK

Efterårsvinderklasse
Kennel Stenhøjs vandrepokal
Sterling Pokalen

Års pokaler
Gættes mindepokal - Årets hund
Kennel Stenhøjs vandrepræmie - Årets hund
Årets unghund
Louarnpokalen - Årets opdrætter

Pokaler Markprøver

Derby
Hubertus
SJD forår Nordjyske (Toftegården)
SJD forår Midtjyske (Videbæk)
SJD forår Sydjyske (Bramming)
SJD forår Fynske (Broby)
SJD forår Sjællandske (Haslev)
SJD forår Bornholm (Klemensker)
DKK brugsprøve Jylland
DKK brugsprøve Fyn
DKK brugsprøve Sjælland

Pokaler Apporteringsprøver

Sjælland
Bresiki Pokalen Bedste breton A prøven
Jørlunde Pokalen Bedste breton B prøven
Fløjten Bedste unge breton

Fyn
Bedste breton A prøven - Fyn
Bedste breton B prøven - Fyn

Jylland
Jespers vandrepokal Bedste breton A prøven
Vorgod Pokalen Bedste breton B prøven

Mesterskabsprøven
Mesterskabsprøven 1. vinder
Mesterskabsprøven 2. vinder

 

Pokaler Vinderklasser

Forår
DKK forårsvinderklasse Midtjylland - Sallingboens
Forårsmesterskabet

Efterår

SJD (DKK) Efterårsvinderklasse Midtjylland
DJ Efterårsvinderklasse Jylland
DJ Efterårsvinderklasse Sjælland
SJD (FJD) Efterårsvinderklasse
SJD Den Femte Efterårsvinderklasse prøve


Danmarksmesterskab

Pokaler Udstillinger

DBK's jyske udstilling Mou 
SJD's udstilling Vissenbjerg

Sterling pokalen har klubben modtaget til ved 50 års jubilæet af de øvrige 4 engelske klubber.

Uddeles til 1 v. efterår på klubben vinderklasseprøve.

Pokalen kan ikke vindes til ejendom

Sterling Pokalen

 

2019 Grand´s Uniq Itro v. Jens Hansen
2018 Athos v. Poul Valdemar Nielsen
2017 Engbjergvejs Fanch v. Asger Bak
2016 Jørlundes Alma V. Bent Olsen
2015 Asta v. Kenneth Schultz
2014 Midtvejs Zidane v. Allan Folmer
2013 Aulumboens B. Pepsi v. Jan Nielsen

 

 

Propositioner for GÆTTES MINDEPOKAL der uddeles til årets bedste breton på markprøver:

(Se også Kennel Stenhøjs Vandrepræmie)

Pokalen uddeles til den breton, der i et kalenderår har opnået flest points efter nedenstående skala. Pokalen uddeles på klubbens efterfølgende generalforsamling.

Pointskala (markprøver og apporteringsprøver):

A. 2 bedste resultater i danske kvalitetsklasser: Ungdoms-, åben og brugsklasse

1. præmie: 3 points
2. præmie: 2 points

B. 4 bedste resultater på danske vinderprøver:

Forårsvinderklasse og Derby:
1. vinder 5 points
Placering 3 points
Efterårsvinderklasse m. fældning af fugl:
1. vinder: 10 points
Placering: 5 points

C. 2 bedste resultater på udenlandske, internationale markprøver:

Excellent med CACIT: 5 points
Excellent: 3 points
Tres bon: 2 points
Bon: 1 points

D. Resultat fra en anerkendt apporteringsprøve (DJUs, DBKs udvidede, DJs apportprøve):

Bestået anerkendt: 2 points
Bestået DBK med 1. pr.: 3 points

E. Championat. Eet eller to markprøvechampionater kan tælle:

Brugschampion: 15 points
Jagtchampion: 10 points

Pokalen er en vandrepræmie. Står to bretons lige, tæller placering på danmarksmesterskabet før noget andet, dernæst bedste placering på én af organisationernes blandede efterårsvinderprøver.

Propositionerne kan ændres af Gætte Stenhøj Jørgensens familie.

Gættes Mindepokal
2018 Kenzo v. Thomas Klit
2017 Engbjergvejs Fanch v. Asger Bak
2016 Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup
2015 Jaques v. Allan Rasmussen
2014 Rita v. Thorbjörn Rantanen Lund Nielsen
2013 Fønsvigs Da Vinci v. Thomas Klit
2012 Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup
2011 Engbjergvejs Aggi v. Asger Bak
2010 Dixi v. Asger Bak
2009 Malthe v. Jan Nielsen
2008 Syrach v. Jan Nielsen
2007 PVN´s Poker, Thomas Klit
2006 Zolo, Sven Bjerg
2005 Marki, Jens Hansen
2004 Stevnsåens Loui v. Allan Rasmussen
2003 Marki Jens Hansen
2002  Gaio Asger Bak
2001 Marki Jens Hansen, Strandby
2000 Maco Bjarne Siig, Ulfborg
1999 Steff Søren Lassen/Flemming Sørensen
1998 Odinvejs Cabul Lars Hansen, Stensved
1997 Stenhøj Sandy Per Iversen, Skødstrup
1996 Pelle Karin Gundersen, Kalundborg
1995 Claes Poul V. Nielsen, Kliplev
1994 Jacques Jan Marinussen, Karlslunde
1993 Stenhøj Sandy Per Iversen, Skødstrup
1992 Odinvejs Lady J. Kr. B. Sørensen, Stoholm
1991 Hugh Torben P. Pedersen, Vestbjerg
1990 Stenhøj Nicki, Jan Carlsson, Randers

 

Vandrepokalen er udsat af Landsjagtforeningen af 1923 v/ Dansk Breton Klubs 25 års jubilæum 1988.

Pokalen uddeles til den breton, der som unghund - dvs. indtil den dato, den fylder 2 år - har opnået flest points efter nedenstående skala.

Point opnået fra hundens fødsel og frem til den fylder 2 år indgår i pointberegningen med skæringspunkt 31. december. Pokalen uddeles på klubbens efterfølgende generalforsamling.

En hund kan således vinde pokalen 2 år i træk. Sidste gang for det år hunden fylder 2 år.

Fra og med 2015 gælder

Point optjenes i kalenderåret. Der kan optjenes point som følger:

Markprøvepoints på anerkendte danske markprøver:

Ungdoms- åben og brugsklasse

  • 1. præmie 3 point
  • 2. præmie 2 point
  • 3. præmie
  • Iff. 1 point

Forårsvinderklasse og Derby

  • 1. vinder 5 point
  • Placering 3 point

Efterårsvinderklasse

  • 1. vinder 5 point
  • Placering 3 point

Apporteringsprøvepoints:

  • Bestået en anerkendt apporteringsprøve 3 point.

Udstillingspoints på én udstilling afholdt af FJD:

  • 1. vinder dommercertifikat 4 point
  • Excellent / fortrinlig med certifikatkvalitet 3 point
  • placering i klassen med mindst very good/meget god 2 point

Uddelt for:

Årets unghund

2018 - 2019 Grand´s uniq m.Sigi v. Jens Ole Nielsen
2017 - 2018 Lilli du Bois Courcol v/Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen
2016 - 2017 Strandbys Bon v/Jens Stenhøj
2015 – 2016 Eggård Tjalfe v. John Madsen
2014 – 2015 Grand's Uniq Itro v. Jens Hansen
2013 – 2014 Aulumboens Gizmo v. Jan Nielsen
2012 – 2013 Elling Å´s Vilma v. Michael Birkelykke
2011 - 2012 Midtvejs Zidane v. Allan Folmer Hansen
2010 - 2011 Stevnsåens Mirell v. Thomas Stenbæk
2009 - 2010 Aulumboens Aslan, Jan Nielsen
2008 - 2009 Sallingboens Chanel, Hans Kurt Jeppesen
2008 - 2007 Perle, Jan Nielsen
2007 - 2006 Stevnsåens Gucci, Poul Vestervang
2006 - 2005 Danmark Van Het, Asger Bak
2005 - 2004 Zolo, Svend Bjerg
2004 - 2003 Loui, Allan Hansen
2003 - 2002 Merlot, Poul Vestervang
2002 - 2001 Midtvejs Nadine, Carsten Hinnerup, Nykøbing Mors
2001 - 2000 Østfyns Effie, Søren Stenhøj Jørgensen, Hillerød
2000 - 1999 Gl. Køges Bess, Jan Bendtsen, Gl. Køgegård 4, Køge
1999 - 1998 Ortmanns Agasse, Tony Ventrup Jægerspris
1998 - 1997 Østfyns Chopin, Flemming Brøsen, Bagsværd
1997 - 1996 Odinvejs Django, Jan Nielsen, Aulum
1996 - 1995 Paw Keld Hansen, Ølgod
1995 - 1994 Odinvejs Bouli Michael Nielsen, Ingstrup
1994 - 1993 Midtvejs Buli Per Madsen, Skals
1993 - 1992 Langvads Flamme´, Frede Nielsen, Ullerslev
1992 - 1991 Sigi Steen Mortensen, Nyker
1991 - 1990 Svikki Asger Bak, Thisted
1989 - Nick Esben Mortensen, Thisted

Pokalen er udsat af Jette og Brian Krog (Kennel Sallingboens). Pokalen kan vindes 1. gang i foråret 2009.

Vandrepokalen kan ikke vindes til ejendom.
Vandrepokalen går til den bedst placerede tæve på DBK's forårs- & efterårsvinderklasse
(Kan uddeles 1 gang om foråret samt 1 gang om efteråret ).
Tæven skal have opnået min. en 2. præmie på anerkendt udstilling.

Så længe Dansk Breton Klub er underlagt avlsrestriktioner udstukket af Dansk Kennel Klub er det en selvfølge at hundens HD status er kendt.

Skulle Dansk Breton Klub senere blive fritaget for avlsrestriktioner udstukket af Dansk Kennel Klub, vil det være en betingelse at hundens HD status skal være kendt

 Tresór pokalen vinderklasse 2

2019
Forår, Klaphattens Etienne v. Poul Valdemar Nielsen 
Efterår, Jørlunde´s Happy v. Bent Olsen

2018
Forår ej uddelt
Efterår Lilli du Bois Courcol v/Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen

2017
Forår Stevnsåen’s Freja B v/Franz Nybro Metzker
Efterår ej uddelt

2016
Forår Aulumboens B Pepsi v. Jan Nielsen
Efterår Jørlundes Alma v. Bent Olsen

2015
Forår Jørlundes Alma v/ Bent Olsen VK
Efterår Asta v. Kenneth Schultz

2014
Forår Ritta v. Thorbjörn Rantanen Lund
Efterår Asta v. Kenneth Schultz

2013
Forår Fønsvigs Debit v. Torben Andreasen
Efterår Aulumboens B Pepsi v. Jan Nielsen

2012
Forår Ellingå´s Smilla v. Michael Birklykke
Efterår Stevnsåens Mirell v. Thomas Stenbæk

2011
Forår Ellingå´s Smilla v. Mikael Birklykke
Efterår Engbjergvejs Aggi v. Asker Bak

2010
Forår Stenhøj N´Tui v. Thomas Severinsen
Efter´år Dixie v. Asger Bak

2009
Forår Stenhøj N´Tui v. Thomas Severinsen
Efterår Vitesse v. Torben Andreasen

Vandrepokal til forårs- og efterårsvinderklasse til bedst placerede breton, der har 1. pr. på udstilling + bestået apporteringsprøve + er hd fri.

Kennel Midtvejs pokalen

2019
Forår Klaphattens Etienne v. Poul Valdemar Nielsen
Efterår Strandbys Bon v. Jens Stenhøj

2018
Forår Strandbys Anoq v/Jan B. Larsen
Efterår Athos v/Poul Valdemar Nielsen

2017
Forår Egsgård Tjalfe v/John Madsen
Efterår Engbjervejs Klip v/Asger Bak

2016
Forår Engbjergsvej Igor v. Steen Ulrich Hansen
Efterår ej uddelt

2015
Forår Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup
Efterår Asta v. Kenneth Schultz

2014
Forår Ritta v. Thorbjörn Rantanen Lund
Efterår Midtvejs Zidane v. Allan F Hansen

2013
Forår Fønsvigs Darwin v. Flemming Knudsen
Efterår Aulumboens B Pepsi v. Jan Nielsen

2012
Forår Fønsvigs Darwin v. Flemming Knudsen 
Efterår Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup

2011
Forår Fønsvigs Darwin v. Flemming Knudsen 
Efterår Engbjergvejs Aggi v. Asger Bak

2010
Forår Malthe v. Jan Nielsen 
Efterår Engbjergvejs Abelone v. Asger Bak

2009
Forår Malthe v. Jan Nielsen 
Efterår Syrach v. Jan Nielsen

2008
Forår Danmark Van Het v. Asger Bak 
Efterår Syrach v. Jan Nielsen

2007
Forår Ej uddelt 
Efterår ej uddelt

2006
Forår Syrach Jan Nielsen Efterår 
Midtvejs Bonnie Karsten Hinnerup

2005
Forår Stevnåens Louis Allan Rasmussen 
Efterår Syrach Jan Nielsen

2004
Forår Midtvejs Tressor, 
Efterår Brian Krogh 

2003
Forår Stevnåens Louis, Allan Rasmussen 
Efterår Loke, Poul Å. Sørensen

2002
Forår Midtvejs Tresor, Brian Krog, Roslev 
Efterår Loke, Poul Å. Sørnesen, Skive

2001
Forår Ortmanns Agasse, Tony Ventrup 
Efterår Macon, Jan Nielsen, Aulum

2000
Forår Marco, Bjarne Siig, Ulfborg 
Efterår Ej uddelt

1999
Forår ej uddelt 
Efterår Marco, Bjarne Siig, Ulfborg

1998
Forår Odinvejs Bouli, Michael Nielsen, Løkken 
Efterår Ej uddelt

1997
Forår Odinvejs Cabul, Lars Hansen, Langebæk 
Efterår Ej uddelt

1996
Forår Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup 
Efterår Stenhøj Sandy, Per Iversen

1995
Forår Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup 
Efterår Stenhøj Sandy, Per Iversen

1994
Forår Stenhøj Sandy, Per Iversen. Skødstrup
Efterår Hugh, Torben P. Pedersen

1993
Forår Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup 
Efterår Stenhøj Sandy, Per Iversen

1992
Forår Midtvejs Zico, Carsten Hinnerup. Mors 
Efterår Stenhøj Sandy, Per Iversen

1991
Forår Hugh, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
Efterår Stenhøj Bessie Aage Stenhøj Jørgensen

1990
Forår Hugh, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
Efterår Viane du Tertre qui Sonne Carsten Hinnerup, Mors

1989
Forår Viane du Tertre qui Sonne, Carsten Hinnerup 
Efterår Stenhøj Nicki, Jan Carlsson, Randers

1988
Forår Scott, Jens Dalgaard, Skive 
Efterår Viane du Tertre qui Sonne, Carsten Hinnerup, Mors

2020 UniQlogo

Syndicate Feeds

Gå til toppen