Hvalpe

Aktiviteter

Mesterskabsprøven - C prøven - i apportering. Tildeles prøvens 1. vinder. Pokalen, der er udsat af Pokalfonden, kan vindes til ejendom efter at være vundet 3 gange med 2 forskellige hunde.

Mesterskabspokalen 1 vinder

2019 Prøven ikke afviklet
2018 Jørlundes Happy v. Bent Olsen
2017 Ritta v. Torbjörn Lund-Nielsen
2016 Theo v. Eddie Grundahl
2015 Theo v. Eddie Grundahl
2014 Theo v. Eddie Grundahl
2013 Kito v. Claus Nielsen ?
2012 Mintos v. Kjeld Kristensen
2011 Østfyns Josie Jørn Brænder
2010 Bimudos Pil v. Claus Nielsen
2009 Bimudos Pil v. Claus Nielsen
2008 Bimudos Pil v. Claus Nielsen
2007 Gaia v. Fritz Jensen
2006 Chock, John A. Madsen vundet til ejendom
2005 Merlot, Poul Vestervang
2004 Amok, John A. Madsen
2003 Liva, Ewald Larsen
2002 Amok, John A. Madsen
2001 Kia, Claus Nielsen, Hillerød
2000 Kia, Claus Nielsen, Hillerød
1999 Cita, Søren Pedersen, Videbæk
1998 Midtvejs Chivas, Pernille Hansen, Suldrup
1997 Trold, Harry Jensen, Videbæk
1996 Odinvejs Tai, Leif Jørgensen, Ørnhøj
1995 Cita, Søren Pedersen, Videbæk
1994 Pelle, Karin Gundersen, Kalundborg
1993 Vallunds Fie, Robert Dahl Nielsen,Hejnsvig
1992 Stenhøj Miki, Boye B. Jørgensen, Hillerød
1991 Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
1990 Stenhøj Nicki, Jan Carlsson, Randers
1989 Hannah, Knud Johansen, Otterup
1988 Boss, Ib Klemme, Aalborg
1987 Boss, Ib Klemme, Aalborg
1986 Stenhøj Ann, Frederik Frost; Kastrup
1985 Boss, Ib Klemme, Aalborg
1984 Bresikis Miki, Boye B. Jørgensen, Hillerød
1983 Nordfjordens Mille, Aage Stenhøj Jørgensen,Hillerød
1982 Sydkystens Dixie, Jan Marinussen, Karlslunde
1981 Lady, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
1980 Lady, Torben P. Pedersen, Vestbjerg

Pokal til B-prøven - Jylland

Pokalen er udsat af Birthe og Harry Jensen. Vorgod Pokalen bliver ejendom, hvis den vindes 3 gange i træk, eller 4 gange med 2 forskellige hunde.

Vorgod Pokalen

2019 Duke v. Torben P Pedersen
2018 Klaphattens Balou v. Peter Strandgaard Rasmussen
2017 Laly de Fief des Kallistos v. Peter Strandgaard
2016 Theo v. Eddie Grundahl
2015 Ritta v. Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen
2014 Ritta v. Thorbjörn Rantanen Lund
2013 Mintos v. Kjeld Kristensen
2012 Ricoh v. Harry Jensen
2011 Ricoh v. Harry Jensen
2010 Mintos v. Kjeld Kristensen
2009 Bindesbøll´s Bessie v. Karten Gundesen
2008 Vestensvindens Embla v. Steen Lindgaard Sørensen
2007 Midtvejs Camus, Pernille Hansen
2006 Midtvejs Nadine, Karsten Hinnerup
2005 Midtvejs Camus, Pernille Hansen
2004 Marki, Jens Hansen, Strandby
2003 Marki, Jens Hansen, Strandby
2002 Marki, Jens Hansen, Strandby
2001 Marco, Bjarne Siig, Ulfborg
2000 Kalløkkes Celina, Michael Schrøder, Billund
1999 Odinvejs Tai, Leif Jørgensen, Ørnhøj
1998 Trold, Harry Jensen, Vorgod
1997 Thingmanns Lyk, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
1996 Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
1995 Odinvejs Tai, Leif Jørgensen, Ørnhøj
1994 Odinvejs Tai, Leif Jørgensen, Ørnhøj
1993 Hugh, Torben P. Pedersen, Vestbjerg

Apporteringsprøve - Jylland - bedste hund på A-prøven. Bliver ejendom, hvis den vindes af samme fører 3 år i træk eller 4 gange ialt med 2 forskellige hunde.

Pokalen er udsat af Lilli Jacobsen.

Jespers Vandrepokal

2019 Lyngrodens Nicki v. Jens Ole Nielsen
2018 Grand´s Uniq Mabelle v. Claus Smidth
2017 Malthe v. Jørn Berdin
2016 Lukas, Lene Kaufmann
2015 Klaphattens Diego v. Mette Valdez
2014 Cadeau Jeton v. Jens Ole Nielsen
2013 Elling Å’s Smilla v. Mikael Birklykke
2012 Balou v. Peter Strandgaard Rasmussen
2011 Flora v. Erik Christensen
2010 Bindesbølls Bessie v. Carsten Gundersen
2009 Richo v. Harry Jensen
2008 Stevnsåens Vicky v. Mikael Birkelykke
2007 Engbjergsvej Rockey, Jens Hansen
2006 Midtvejs Pieric, Pernille Hansen
2005 Gaia Frits Jensen
2004 Tea, Jan Carlson
2003 Tea, Jan Carlson
2002 Arco, Niels Medum
2001 Ej uddelt
2000 Donna, Gudmund Jensen, Horsens
1999 Odinvejs Gazelle, Thomas Severinsen, Skødstrup
1998 Odinvejs Ecu, Finn Klausen, Skals
1997 Østfyns Calais, Verner Christensen, Ølgod
1996 Bredholts Nico, Gert Roch Nielsen, Viborg
1995 Odinvejs Cuno, Simon Kristensen, Åbybro
1994 Siv, Preben Schou, Viby
1993 Vallunds Fie, Robert Dahl Nielsen, Hejnsvig
1992 Tasja, Albert Klemmensen, Lemvig
1991 Stenhøj Lady, Jørn Sørensen, Nr. Sundby
1990 Tasja, Albert Klemmensen, Lemvig
1989 Hugh, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
1988 Laban, Ib Klemme, Frejlev
1987 Laban, Ib Klemme, Frejlev
1986 Tanja, Bent Rytter, Ø. Hornum
1985 Sitta, Harry Jensen, Vorgod
1984 Boss, Ib Klemme, Frejlev
1983 Tanja, Bent Rytter, Ø. Hronum
1982 Tinka, Dorte Kjærsgaard, Vadum
1981 Tott, Hans Jørgen Villadsen, Laurbjerg
1980 Baro, Carsten Hinnerup, Mors
1979 Esben, Villy Sørensen,Grenå
1978 Tanja, Steen Hjort Poulsen, Silkeborg
1977 Nordfjordens Votan, Kurt Kjærsgaard, Vadum
1976 Trine, Jørn Brænder, Ollerup
1975 Rollo, Bent Christensen, Tevring
1974 Nordfjordens Votan, Kurt Kjærsgaard,Vadum
1973 A.Tom, Egon Jensen, Skærbæk
1972 Rollo, Bent Christensen, Tevring

 

KENNEL ÅENS POKAL TIL BEDSTE ENGELSKE HUND (IKKE BRETON) PÅ APPORTERINGSPRØVEN

Kennel Åens Vandrepokal Bedste Ikke breton på den jyske apporteringsprøve

 

 

Pokalen uddeles til den vindende hund. Vinderen er den hund, der opnår flest point- ved pointlighed findes vinderen ved, at ligestående matcher om førstepladsen.
For at vinde pokalen til ejendom skal følgende krav opfyldes:
Pokalen skal vindes 3 gange i træk, eller 4 gange ialt, med 2 forskellige hunde.
Pokalen kan kun vindes af en Breton.

2019 Tot v. John Hjernø
2018 Østfyns Aya v. Jørn Brænder
2017 Grand´s Uniq Luke v. Winnie Larsen
2016 Malthe v. Jørgen Berdin
2015 Stevnsåens Snille v. Torben Møller
2014 Engbjergvejs Igor v. Steen Ulrich Hanen
2013 Aulumboens F-Bobby v. Peter Rebsdorf
2012 Engbjergvejs Gribben v. Steen Ulrich Hansen
2011 Østfyns Kingo v. Mogens Andersen
2010 Theo v. Eddie Grundahl
2009 Gribskovens Cæsar (Tikki) v. John Hjernø
2008 Kita v. Henning Johansen
2007 Østfyns Josie v. Jørn Brænder
2006 Ej uddelt
2005
2004
2003 Vestenvindens Cille, Kim Jacobsen
2002
2001 Allezi, Michael Schrøder, Billund
2000 Ej uddelt
1999 Østfyns Dinna, Frede Nielsen , Ullerslev
1998 PVNs Mira, Poul V. Nielsen, Kliplev
1997 Cille, Jørgen Brænder, V. Skerninge

 

Vandrepokal til B-Prøven på Fyn

Pokalen uddeles til den vindende hund. Vinderen er den hund, der opnår flest point- ved pointlighed findes vinderen ved, at ligestående matcher om førstepladsen.

For at vinde pokalen til ejendom skal følgende krav opfyldes:
Pokalen skal vindes 3 gange i træk, eller 4 gange ialt, med 2 forskellige hunde.
Pokalen kan kun vindes af en Breton.

Bretonklubbens B prøve fyn

2019 Lester v. Jørgen Berdin
2018 Lester v. Jørgen Berdin
2017 Gribskovens Cæsar v. John Hjernø
2016 Østfyns Josie, Jørn Brænder
2015 Lester v. Jørgen Berdin
2014 Gribskovens Cæsar v. John Hjernø
2013 Lester v.Jørgen Berdin
2012 Østfyns Josie v. Jørn Brænder
2011 Lester v. Jørgen Berdin
2010 Østfyns Josie v. Jørn Brænder
2009 Østfyns Josie v. Jørn Brænder
2008 Loui v. Allan Folmer Hansen
2007 Møllevængets Bodo, Harry Jensen
2006 Chok, John Madsen
2005 Aflyst
2004 Amok, John Madsen
2003 Caddi, Eddie Grundahl
2002 aflyst
2001 Caddi, Eddie Grundahl, Billund
2000 Zeus, Aage Stenhøj Jørgensen
1999 Caddi, Eddie Grundahl, Billund
1998 Steffie, Anders Duus, Tommerup
1997 Steffie, Anders Duus, Tommerup

DBK´S APPORTERINGSPRØVE PÅ SJÆLLAND – SÆRLIG POKAL

Fløjten til bedste unge breton
Fløjten er skænket af Jytte Blom Jørgensen

Fløjten vindes til ejendom, når en fører har vundet fløjten med 3 forskellige hunde.

Fløjten tildeles den bedste unge breton mellem 0 og 36 måneder på den sjællandske apporteringsprøve (DJU´s anerkendte prøve). Hunden skal have bestået prøven.
Hunde mellem 0 og 24 måneder får ganget det på prøven opnåede pointtal med en faktor 1,2.

Der skal altid matches om fløjten, såfremt mere end én hund har bestået prøven.
De to hunde, som opnår det højeste pointtal, matcher om fløjten. Såfremt flere hunde har samme pointtal, deltager disse i matchningen.
Prøvelederen bestemmer, hvorledes matchningen afvikles.
En hund kan kun vinde fløjten én gang.

HUNDE TILDELT POKALEN

Fløjten

2019 Strandbys Frække Frida v. Franz Nybro Metzker
2018 Louis v. Allan Rasmussen
2017 Gribskovens Berta v. Søren Stenhøj
2016 Midtvejs Chéri v. Kurt Jeppesen
2015 Gribskovens Chilli v. Christian Sachse Olsesen
2014 Nitouche v. Anni Cassias
2013 Stenhøjs Ragna v. Palle Larsen
2012 Liva v. Kell G. Petersen
2011 Jørlundes Luna v. Jørgen Ole Rasmussen
2010 Stevnsåens Chablis v. Clau K Rasmussen
2009 Gribskovens Zulu, Søren mark Jensen
2008 Gribskovens Faru, Søren Stenhøj

 

2020 UniQlogo

Syndicate Feeds

Gå til toppen