Pokalen uddeles til den vindende hund.
Vinderen er den hund, der opnår flest point.
Ved pointlighed findes vinderen ved, at lige stående matcher om førstepladsen.
For at vinde pokalen til ejendom skal følgende krav opfyldes:
Pokalen skal vindes 3 gange i træk, eller 4 gange i alt, med 2 forskellige hunde.
Pokalen kan kun vindes af en Breton.
Tildelt
2023
2022
2021 Pvn's Phil
2020 Vincent v. Allan Folmer
2019 Tot v. John Hjernø
2018 Østfyns Aya v. Jørn Brænder
2017 Grand´s Uniq Luke v. Winnie Larsen
2016 Malthe v. Jørgen Berdin
2015 Stevnsåens Snille v. Torben Møller
2014 Engbjergvejs Igor v. Steen Ulrich Hanen
2013 Aulumboens F-Bobby v. Peter Rebsdorf
2012 Engbjergvejs Gribben v. Steen Ulrich Hansen
2011 Østfyns Kingo v. Mogens Andersen
2010 Theo v. Eddie Grundahl
2009 Gribskovens Cæsar (Tikki) v. John Hjernø
2008 Kita v. Henning Johansen
2007 Østfyns Josie v. Jørn Brænder
2006 Ej uddelt
2005
2004
2003 Vestenvindens Cille, Kim Jacobsen
2002
2001 Allezi, Michael Schrøder, Billund
2000 Ej uddelt
1999 Østfyns Dinna, Frede Nielsen , Ullerslev
1998 PVNs Mira, Poul V. Nielsen, Kliplev
1997 Cille, Jørgen Brænder, V. Skerninge
Klubben ønsker til stadighed at medvirke til at sikre, at den danske breton fastholder sit ry som en alsidig brugshund, hvis størrelse, bygning og jagtlige anlæg gør den velegnet til jagt i Danmark. Dansk Breton Klub har nedsat et avlsråd, som bistår medlemmerne med råd og vejledning. Vi formidler kendskabet til parringer og hvalpekuld.
Når man vil købe en breton, kan man rent faktisk sortere i udbuddet ud fra forskellige kvalitative mål. Som jæger er det rart at vide, om hundens jagtlige egenskaber er i orden. Forældredyrenes præmiering på mark- og apporteringsprøver giver en vis form for garanti, idet der her er tale om kvalitetsbedømmelser.
Breton'en hedder Epagneul Breton i sit hjemland Frankrig. Breton'en stammer fra det centrale Bretagne i Frankrig. Dens forfædre er dog formentlig Oyselhundene, som var kendt i middelalderen. Breton'en er uden tvivl en af de ældste, stående jagthunderacer i Frankrig. Selektiv avl har givet racen den faste stand, vi kender i dag.