loader image
Vi har mange aktiviteter for dig og din hund, se under aktivtetsgrupper

Pokaler

Udstilling

    DBK Jyske Udstilling Åbenklasse Hanner

    Kategori:

    Tildelt

    2020 Levis v. Jørgen Buus Thomasen
    2019 Levis v. Jørgen Buus Thomasen
    2018 Levis v. Jørgen Buus Thomasen
    2017 Levis v. Jørgen Buus Thomasen
    2016 Ingen
    2015 Engbjergvejs Klint v. Esben Mortensen
    2014 Cadeau Jeton v. Jens Ole Nielsen e/Martin Viborg Pedersen f/Jens Ole Nielsen
    2013 Klaphattens Diego v.Kaj Søndergaard/Mette Valdez
    2012 Balder v. Lars Andersen
    2011 Facco De La Malbirado v. Anni og Jens Hansen
    2009 Chivas, Eddie Grundahl
    2008 Boff, Ritta Hedegaard
    2007 Ej uddelt
    2006 Parogos Eos Peter Madsen
    2005 Engbjergsvejs Rif Simon Christensen
    2004 Loui Flemming Sørensen
    2003 aflyst p.g.a jubilæum
    2002 Østfyns Gosh Søren Breumsø, Glamsbjerg
    2001 Zeus Karsten Hare, Viby Århus
    2000 PVN's Pingo Poul V. Nielsen, Kliplev
    1999 Nardour Asger Bak, Thisted
    1998 Paw Søren Pedersen, Videbæk
    1997 Jack, Thom Nehlsen, Sommersted
    1996 Midtvejs Chivas Pernille Hansen, Suldrup
    1995 Odinvejs Cabul Lars B. Hansen, Stensved
    1994 Nordfjordens Itro Kurt Kjærsgaard, Vadum
    1993 Stenhøj Sandy Per Iversen, Skødstrup
    1992 Trold Harry Jensen, Videbæk
    1991 Hugh Torben P. Pedersen, Vestbjerg

  • DBK Jyske Udstilling Åbenklasse Hanner

    Tag et kig
  • DBK Jyske Udstilling Åbenklasse Tæver

    Kategori:

    Uddelt af Assens Maskinfabrik

    Tildelt

    2020 Kuhlmanns Aggi v. Benny Kuhlmann
    2019 Schiørholm´s Dunja v. Jens Hvass
    2018 Schiørholm´s Dunja v. Jens Hvass
    2017 Østfyns Maji v. Frede Nielsen
    2016 Strandsbys Beauty v. Leo Pedersen
    2015 Darky v. Bent Rytter
    2014 Cadeau Gamine v. Pernille Hansen
    2013 Klaphattens Benna v. Birgitte og Hans-Henrik Abel Grand
    2012 Engbjergvejs Freya v. Bjarne Strømgaard
    2011 Flora v. Erik Christensen
    2009 Freja, Lars Andersen
    2008 Vestenvindens Embla, Helle Nielsen
    2007 PVN´s Amour
    2006 Odinvejens Molly Henning Bundgaard
    2005 Engbjergsvej Siw Keld Kær
    2004 Kia Gudmund Jensen
    2003 aflyst p.g.a jubilæum
    2002 Ritta Finn Blomstrøm, Odense
    2001 Bizatte Martin Lukassen, Åbybro
    2000 Bizett Martin Lukassen, Åbybro
    1999 Donna Gudmund Jensen,
    1998 Sitta Reimar Kuhlmann
    1997 Langvads Linka Torbe Andreasen, Nr. Åby
    1996 Midtvejs Perine Carsten Hinnerup. Mors
    1995 Thingmanns Mille Jan B. Nielsen, Kirke Såby
    1994 Vallunds Fie Robert Dahl Nielsen, Hejnsvig
    1993 Tinka Børge Larsen, Videbæk
    1992 Odinvejs Lady Kris Sørensen, Stoholm
    1991 Odinvejs Lady Kris Sørensen, Stoholm

  • DBK Jyske Udstilling Åbenklasse Tæver

    Tag et kig
  • DBK Jyske Udstilling BIR

    Kategori:

    Odinvejs pokalen

    Tildelt

    2020 Klaphattens Dudi v. Benny Kuhlmann
    2019 Levis v. Jørgen Buus Thomasen
    2018 Levis v. Jørgen Buus Thomasen
    2017 Klaphattens Dudi v. Benny Kuhlmann
    2016 Klaphattens Dudi v. Benny Kuhlmann
    2015 Klaphattens Ceruth v. Allan Vitting Andersen
    2014 Dixi v. Asger Bak Cadeau Filou v.Peter Jensen
    2013 Stenhøj Noah v. Jens Stenhøj
    2012 Engbjergvejs Freya v. Bjarne Strømgaard
    2011 Facco De La Malbirado v. Anni og Jens Hansen
    2009 Djack, Oluf Søndergaard
    2008 Boff, Ritta Hedegaard
    2007 Vito, Kjeld Sørensen
    2006 Parogos Ero, Peter Madsen
    2005 Xalou Vant Biekensbos, Ole Martin Helgos (Norge)
    2004 Ulrich, Jørgen O. Ohlsen
    2003 aflyst p.g.a jubilæum
    2002 Alto, Frank Larsen, Biersted
    2001 Midtvejs Chang, Søren Refsgård, Fyn
    2000 Alto, Frank Larsen, Biersted
    1999 Østfyns Etro, Henriette Refsgaard
    1998 Midtvejs Perine, Carsten Hinnerup, Nykøbing
    1997 Midtvejs Hero, Carsten Hinnerup, Nykøbing
    1996 Buller, Chr. Skelmose
    1995 Odinvejs Cabul, Lars B. Hansen, Stensved
    1994 Nordfjordens Itro, Kurt Kjærsgaard, Vadum
    1993 Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    1992 PVN's Gamin, Poul V. Nielsen, Kliplev
    1991 Hugh, Torben P. Pedersen, Vestbjerg

  • DBK Jyske Udstilling BIR

    Tag et kig
  • DBK Jyske Udstilling Brugsklasse Hanner

    Kategori:

    Tildelt

    2020 Strandsbys Fille v. Anni og Jens Hansen
    2019 Engbjergvejs Fanch v. Asger Bak
    2018 Taco v. Keld Sørensen
    2017 Grand´s Uniq itro v. Jens Hansen
    2016 Grand´s Uniq Itro v. Jens Hansen
    2015 Sallingboens T-Marquir v. Flemming Knudsen
    2014 Grand´s Uniq Itro v. Anni Hansen
    2013 Stenhøj Noah v. Jens Stenhøj
    2012 Facco De La Malbirado v. Anni og Jens Hansen
    2011 Stevnsåens Valde v. Poul Vestervang
    2009 Ej uddelt
    2008 Vito, Kjeld Sørensen
    2007 Vito, Kjeld Sørensen
    2006 Langvads Viro Verner Christiansen
    2005 Malthe Bjarne Siig
    2004 Allezi Michael S. Jensen
    2003 aflyst p.g.a jubilæum
    2002 Alto Frank Larsen, Biersted
    2001 Midtvejs Chang Søren Refsgård, Fyn
    2000 Alto Frank Larsen, Biersted
    1999 Paw Søren Pedersen
    1998 Odinvejs Facco Simon T. Christensen, Åbybro
    1997 Midtvejs Hero Carsten Hinnerup, Nykøbing

  • DBK Jyske Udstilling Brugsklasse Hanner

    Tag et kig
  • DBK Jyske Udstilling Brugsklasse Tæver

    Kategori:

    Tildelt

    2020 Klaphattens Dudi v. Benny Kuhlmann
    2019 Stransbys Fie v. Dorte Helbo Kaufmann
    2018 Enya v. Torbjörn Rantanan Lund-Nielsen
    2017 Klaphattens Dudi v. Benny Kuhlmann
    2016 Klaphattens Dudi v. Benny Kuhlmann
    2015 Klaphattens Ceruth v. Allan Vitting Andersen
    2014 Dixi v. Asger Bak
    2013 Engbjergvejs Freya v. Bjarne Strømgaard
    2012 Dixie v. Asger Bak
    2011 Dixie v. Asger Bak
    2009 Engbjergvejs Ally, Anni Hansen
    2008 Bella, Lars P. Pedersen
    2007 Kia, Gudmund Jensen
    2006 Ej uddelt
    2005 Midtvejs Coco Karsten Hinnerup
    2004 Engbjergs Puk Erik E. Christensen
    2003 aflyst p.g.a jubilæum
    2002 Pigeon Keld Sørensen- Storevorde
    2001 Midtvejs Nadine Karsten Hinnerup. Nykøbing M
    2000 Midtvejs Tresor Brian H. Krog, Roslev
    1999 Kalløkke Celina Michael Schrøder, Billund
    1998 Birtens Uovo ( JoJo) Allan Nissen,
    1997 Thingmanns Linn Torben P. Pedersen, Vestbjerg

  • DBK Jyske Udstilling Brugsklasse Tæver

    Tag et kig
  • DBK Jyske Udstilling Juniorklasse Hanner

    Kategori:

    Tildelt

    2020 Dusty V. Thomas Kristensen
    2019
    2018 Strandbys Fille v. Jens Hansen
    2017 Stranbys Eico v. Flemming Christensen
    2016 Schiørholm´s Dax v. Finn Olsen
    2015 Gribskovens Fenris v. Jacob Forsingdal Højte Hansen
    2014 Cadeau Filou v. Peter Jensen
    2013 Sigurd v. Øyvind Jensen/Daimi Frederiksen
    2012 Cadeau Bãti v. Pernille Hansen

  • DBK Jyske Udstilling Juniorklasse Hanner

    Tag et kig
  • DBK Jyske Udstilling Juniorklasse Tæver

    Kategori:

    Tilldelt

    2020 Pepsi v. Ole Jacobsen
    2019 Stevnsåen´s Ritta v.
    2018 Strandbys Fie v. Dorthe Harbo Kauffmann
    2017 Grand´s Uniq Mabelle v. Claus Abildgaard Schmidt
    2016 Lady du Fief des Kallistos v. Peter Strandgaard Rasmussen
    2015 Milla v. Frede Nielsen
    2014 Stacey v. Thomas Klit
    2013 Tessa v. Ole Larsen
    2012 Benna v. Jens og Anni Hansen
    2011 Gribskovens Bertha v. Søren Stenhøj

  • DBK Jyske Udstilling Juniorklasse Tæver

    Tag et kig
  • SJD Udstilling Åbenklasse Hanner

    Kategori:

    Tildelt

    2021 Indy, Winnie Larsen
    2020 Mintos v. Eddie Grundahl
    2019 Faust v. Inga J. Gaski
    2018 Klaphattens Bowie v. Lasse Iversen Hansen
    2017 Malthe v. Jørgen Berdn
    2016 Ej uddelt
    2015 Klaphattens Dixon v. Thomas Rebsdorf
    2014 Østfyns Kado v. Anne Gry Nielsen
    2013 Østfyns Kingo v. Mogens Andersen
    2012 Østfyns Kingo v. Mogens Andersen
    2011 Aulumboens Caffi
    2010 Bennevis v. Jørgen Chr. Jensen
    2009 Chivas v. Eddie Grundahl Hansen
    2008 Ej uddelt
    2007 Tobølbjergs Dobbent Aktion Aglaee , Winni Larsen
    2006 Stevnåens Chivas, Flemming Brøsen
    2005 Uniq, Niels Grosen Jørgensen
    2004 Ej uddelt
    2003 Østfyns Goch Søren Breumsø, Glamsbjerg
    2002 Zeus Karsten Hare
    2001 ikke oplyst på tilbagemeldingen
    2000 Midtvejs Camus Pernille Hansen, Suldrup
    1999 ej uddelt

  • SJD Udstilling Åbenklasse Hanner

    Tag et kig
  • SJD Udstilling Åbenklasse Tæver

    Kategori:

    Tildelt

    2021 Minka, Sandra Austria Schøn
    2020 Stevnsåen´s Rose v. Anne Olsen
    2019 Klaphattens Maggie, Kenneth Ringgård Schultz
    2018 Stevnsåen´s Rose v. Per Olsen
    2017 Gribskoven´s Pippi v.
    2016 Sigga v. Per Olsen
    2015 Tess v. Leo Eriksen
    2014 Aulumboens Cleo v, Birger Boutrup
    2013 Pinot v. Morten F. Larsen
    2012 Midtvejs Lutece v. Peter Gam
    2011 Pil v. Viggo Bøllingtoft
    2010 Didine Du Mont Chanois v. Pernille Hansen
    2009 Midtvejs Tara v. Svend Asmussen
    2008 Østfyns Juno, Frede Nielsen
    2007 Virak (Donna), Tage Jensen
    2006 Vitesse Torben Andreasen
    2005 PVN’s Uraux Poul Valdemar Nielsen
    2004 Tut Torben Schrøder
    2003 Østfyns Glacier Mogens Chriel, Grevevej 87 Roskilde
    2002 Chiki Karl C. Nielsen, Præstevænget Sdr. Felding
    2001 Narciss Birgit Pedersen, Bøgeparken 25 Rødekro
    2000 Narcisse Birgit Pedersen, Bøgeparken 25 Rødekro
    1999 Østfyns Dinna Frede Nielsen, Ullerslev

  • SJD Udstilling Åbenklasse Tæver

    Tag et kig
  • SJD Udstilling BIR

    Kategori:

    Tildelt

    2021 Egsgård Cherie, Viggo Bøllingtoft
    2020 Rambo II de Casa Ato v. Poul Valdemar Nielsen
    2019 Kenzo v. Thomas Klit
    2018 Klaphattens Dudi v. Benny Kuhlmann
    2017 Lady du Fief des Kallistos v. Peter Strandgaard
    2016 Kenzo v. Thomas Klit
    2015 Kenzo v. Thomas Klit
    2014 Aulumboens Cleo v, Birger Boutrup
    2013 Stevnsåens Calé v.Michael Schrøder Jensen
    2012 Østfyns Kingo v. Mogens Andersen
    2011 Aulumboens B-Pepsi v. Jan Nielsen
    2010 Bennevis v. Jørgen Chr. Jensen
    2009 Djack v. Oluf Søndergaard
    2008 Chivas, Eddie Grundahl
    2007 Gipsy (Pingo), Henrik S Sørensen
    2006 Pvn’s Anton Poul V Nielsen
    2005 Engbjergsvej Puk Erik E. Kristensen
    2004 Pvn’s Uraux Karen L. Svendsen
    2003 Østfyns Goch Søren Breumsø Rønnevej 3 a Glamsbjerg
    2002 Zeus Karsten Hare
    2001 Midtvejs Chang Søren Refsgaard, Bogense
    2000 Ortmanns Chateau Kim Larsen, Henrik Nielsensvej 28 Roskilde
    1999 Nis Knud Johansen, Otterup
    1998 Mab du Sulon Knud Klit, Esbjerg
    1997 Buller Chr. Skelmose, Esbjerg
    1996 Guido v.d. Gehrter Heide Mogens Langvad, Holsted
    1995 Odinvejs Bouli Poul Erik Larsen, Gjøl
    1994 Odinvejs Bouli Poul Erik Larsen , Gjøl
    1993 Vallunds Dina Keld Nielsen, Aalborg
    1992 Felix Mogens Langvad, Holsted
    1991 Odinvejs Lady Jens Kris. Sørensen, Stoholm
    1990 Bercy Jan N. Larsen, Felsted
    1989 Tjep Hans Peter Hansen, Åbenrå
    1988 Viane du Tertre Qui Sonne Carsten Hinnerup, Nykøbing M.
    1987 Mille Jens Kris. Sørensen, Stoholm
    1986 Unik Michael Stensbjerg,Silkeborg
    1985 Langvads Unik Mogens Langvad, Holsted
    1984 Thalie de Skol Louarn I.& R. Helbo . Aalborg
    1983 Rondo Lund Jensen, Billund
    1982 Bresikis Miki Boye b. Jørgensen, Hillerød
    1981 Rolf K, Kjems Sørensen, Tjæreby
    1980 Rex A. Behrens, Tyskland
    1979 Emil Ole Nielsen, Løsning
    1978 Claes Knud Johansen, Otterup
    1977 Nordfjordens Mille Børge Hansen, Nyråd

     

  • SJD Udstilling BIR

    Tag et kig
  • SJD Udstilling Brugsklasse Hanner

    Kategori:

    Tildelt

    2021 Trico, Jan Larsen
    2020 Rambo II de Casa Ato v. Poul Valdemar Nielsen
    2019 Klaphattens Bowie v. Lasse Iversen Hansen
    2018 Ej uddelt
    2017 Inouk de L´ardour v. Jens Ole Nielsen
    2016 Kenzo v. Thomas Klit
    2015 Kenzo v. Thomas Klit
    2014 Stevnsåens Valde v. Poul Vestervang
    2013 Zeus v. Kåre Vangelstein Leikanger
    2012 Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup
    2011 Gribskovens Cæsar v. John Hjernø
    2010 Zeus v. Torben Andreasen
    2009 Stevnsåens Valde v. Poul Vestervang
    2008 Midtvejs Jixy, Hans Henrik Grand
    2007 Gipsy (Pingo), Henrik S Sørensen
    2006 Merlot Poul Vestervang
    2005 Midtvejs Camus Pernille Hansen
    2004 Møllevængets Bodo Harry Jensen
    2003 PVN's Rossi Verner Christiansen, Solbærvej 10 Ølgod 75245248
    2002 Stevnsåens Louis Allan Rasmussen, Skævinge
    2001 Midtvejs Chang Søren Refsgaard, Gyldenstensvej 175 Bogense
    2000 Marco Bjarne Siig, Ulfborg
    1999 Nis Knud Johansen, Otterup
    1998 Alto Frank O. Larsen, Biersted
    1997 Midtvejs Hero Carsten Hinnerup, Nykøbing M
    1996 Guido v.d.Gerther Heide M. Langvad, Holsted
    1995 Odinvejs Bouli Poul Erik Larsen, Gjøl
    1994 Odinvejs Bouli Poul Erik Larsen, Gjøl
    1993 Djanko Flemming Brøsen, Bagsværd
    1992 Stenhøj Sandy Per Iversen, Skødstrup
    1991 Olfert Mads Due Hansen, Gram
    1990 Nicki Karsten Thomsen, Strandby
    1989 Tjep Hans Peter Hansen, Åbenrå
    1988 Thor Sven Bjerg, Bording
    1987 Langvads Unik Mogens Langvad, Holsted
    1986 Unik Michael Stensbjerg, Silkeborg
    1985 Langvads Unik Mogens Langvad, Holsted
    1984 ikke uddelt
    1983 Langvads Tjell Jens Knudsen, Ribe
    1982 Breisikis Miki Boye B. Jørgensen, Hillerød
    1981 Rolf S. Kjems Sørensen, Tjæreborg
    1980 Claes Knud Johansen, Otterup
    1979 Irac Knud Klit, Esbjerg

  • SJD Udstilling Brugsklasse Hanner

    Tag et kig
  • SJD Udstilling Brugsklasse Tæver

    Kategori:

    Vissenbjergpokalen, J.C. Jespersens vandrepokal

    Tildelt

    2021 Strandsby´s Gaia, Michael Schøder
    2020 Ose de Kerveillant v. Torben Andreasen
    2019 Holtelands Tytte, Morten F. Larsen
    2018 Klaphattens Dudi v. Benny Kuhlmann
    2017 Lady du Fief des Kallistos v. Peter Strandgaard
    2016 Klaphattens Ceruth v. Allan Vitting Andersen
    2015 Klaphattens Ceruth v. Allan Vitting Andersen
    2014 Engbjergsvejs Hekla v. Ole Pedersen
    2013 Aulumboens Peanut v. Brian Hinge Krogh
    2012 Aulumboens B-Pepsi v. Jan Nielsen
    2011 Aulumboens B-Pepsi v. Jan Nielsen
    2010 Engbjergsvejs Abelone v. Kenneth Schultz
    2009 Midtvejs Corazon v. Hans Henrik Grand
    2008 Engbjergvejs Aggi, Asger Bak
    2007 Stevnsåens Gucci, Poul Vestervang
    2006 Ej uddelt
    2005 Engbjergvejs Puk Erik E. Kristensen
    2004 Engbjergvejs Puk Erik E. Kristensen
    2003 Midtvejs Mindye Carsten Hinnerup, Kærvej 73
    2002 ikke uddelt ingen tilmeldte hunde
    2001 Midtvejs Nadine Carsten Hinnerup Kærvej 73 Nykøbing
    2000 Midtvejs Tresor Brian Hinge Krogh,Hedegårdsvej 6 Roslev
    1999 Ej uddelt
    1998 Thingmanns Linn Torben P. Pedersen., Vestbjerg
    1997 Midtvejs Perine Carsten Hinnerup, Nykøbing M.
    1996 Odinvejs Perle Villi Krogh, Albertlund
    1995 Thingmanns Mille Jan B. Jensen, Kirke Såby
    1994 Thingmanns Mille Jan B. Jensen, Kirke Såby
    1993 Elis Jens Knudsen, Ribe
    1992 Efie du Boisson de Choisel Poul V. Nielsen, Kliplev
    1991 Odinvejs Lady Jens Kris. Sørensen, Stoholm
    1990 Bercy Jan N. Larsen, Felsted
    1989 Cisse Nielsen/Spangsberg
    1988 Viane du Tertre Qui Sonne Carsten Hinnerup, Nykøbing M.
    1987 Mille Jens Kris. Sørensen, Stoholm
    1986 Tess Kim Spangsgård,Ringkøbing
    1985 Dina Bjarne Stephensen, Kerteminde
    1984 Freja Sven Bjerg, Bording
    1983 Tinka Dorteh Kjærsgård, Vadum
    1982 ikke uddelt
    1981 Tabita Jens Petersen Nielsen, Ølgod
    1980 ikke uddelt
    1979 Muddi Anker Larsen, Hvidovre
    1978 Nordfjordens Mille Børge Hansen, Nyråd

  • Pladsholder

    SJD Udstilling Brugsklasse Tæver

    Tag et kig
  • SJD Udstilling Juniorklasse Hanner

    Kategori:

    Guldsmed Bakers vandrepokal (Birthe Baker)

     

    Tildelt

    2021 Egsgård Lord Diablo, Thomas Severiensen
    2020 Indy v. Jan og Winnie Larsen
    2019 Ej uddelt
    2018 Strandbys Fille v. Jens Hansen
    2017 Gribskovens Harley v. Claus Raahauge
    2016 Kuhlmann´s Abuu v. Ole Jørgensen
    2015 Baldur v. Carl Chr. Kaspersen
    2014 Kenzo v. Cody Vinding
    2013 Stevnsåens Calé v.Michael Schrøder Jensen
    2012 Cheick v. Ida Eirstedt
    2011 Abou v. Jens Ole Nielsen
    2010 Aulumboens Caffi v. Troels Keilgaard
    2009 Djack v. Oluf Søndergaard
    2008 Chivas, Eddie Grundahl
    2007 Boff (07654/2006)
    2006 Pvn’s Anton Poul V Nielsen
    2005 Østfyns Indy Mogens Andersen
    2004 Ulrich Jørgen O. Ohlsen
    2003 Loui, Flemming Sørensen, Erik Nauervej 53 Horsens 75653578
    2002 Østfyns Goch, Søren Breumsø, Glamsbjerg
    2001 Ricky, Jens Stenhøj Jørgensen, Rosenvoldvej 25
    2000 Ortmanns Chateau, Kim Larsen, HenrikNielsensvej 28 Roskilde
    1999 Ej uddelt
    1998 Bill, Kresten & Birgitte Sørensen, Esbjerg
    1997 Buller, Chr. Skelmose, Esbjerg
    1996 Odinvejs Ergo, Frede Hansen, Strib
    1995 Hakon Dog C-Rex, Svend Mortensen, Grindsted
    1994 Odinvejs Bouli, Poul Erik Larsen, Gjøl
    1993 Bulder, Leif Videbæk, Videbæk
    1992 Theo, Ruddy Hansen, Gadstrup
    1991 Pelle, Karin Gundersen,Slangerup
    1990 Ej uddelt
    1989 Rico, Oluf Søndergaard, Thylstrup
    1988 Olfert, Mads Due Hansen, Gram

  • SJD Udstilling Juniorklasse Hanner

    Tag et kig
  • SJD Udstilling Juniorklasse Tæver

    Kategori:

    Rita og Arne Bjergfelt´s pokal til bedste junior tæve

    Tildelt

    2021 Egsgård Cherie, Viggo Bøllingtoft
    2020 Cassi v. Kaj og Else Rasmussen
    2019 Ose de Kerveillant, Torben Andreasen
    2018 Lyngrodens N. Oda v. Kenneth Schultz
    2017 Grand´s Uniq M. Sigi v. Jens Ole Nielsen
    2016 Lady du Fief des Kalliotos v. Peter Strandgaard
    2015 Klaphattens Emma v. Jens Ole Nielsen
    2014 Dudi v. Benny Kühlmann
    2013 Klaphattens Ceruth v. Allan Vitting Andersen
    2012 Emma v. Marianne Olesen
    2011 Aulumboens E-Cleo
    2010 Midtvejs Brixa v. Claus og Dorte Hjelm
    2009 Didine du Mont Chanois v. Pernille Hansen
    2008 Rica, Lone Jertrum
    2007 Stenhøj N. Tinka
    2006 Perle, Jan Nielsen
    2005 Virak, Tage Jensen
    2004 Pvn’s Uraux, Karen L. Svendsen
    2003 Kia, Gudmund Jensen, Humleballe 46 Horsens
    2002 ikke uddelt, ingen 1. præmie

  • SJD Udstilling Juniorklasse Tæver

    Tag et kig

Apportering

    Apportering, Fyn A prøven

    Kategori:

    Pokalen uddeles til den vindende hund.
    Vinderen er den hund, der opnår flest point.
    Ved pointlighed findes vinderen ved, at lige stående matcher om førstepladsen.
    For at vinde pokalen til ejendom skal følgende krav opfyldes:
    Pokalen skal vindes 3 gange i træk, eller 4 gange i alt, med 2 forskellige hunde.
    Pokalen kan kun vindes af en Breton.

     

    Tildelt

    2020 Vincent v. Allan Folmer
    2019 Tot v. John Hjernø
    2018 Østfyns Aya v. Jørn Brænder
    2017 Grand´s Uniq Luke v. Winnie Larsen
    2016 Malthe v. Jørgen Berdin
    2015 Stevnsåens Snille v. Torben Møller
    2014 Engbjergvejs Igor v. Steen Ulrich Hanen
    2013 Aulumboens F-Bobby v. Peter Rebsdorf
    2012 Engbjergvejs Gribben v. Steen Ulrich Hansen
    2011 Østfyns Kingo v. Mogens Andersen
    2010 Theo v. Eddie Grundahl
    2009 Gribskovens Cæsar (Tikki) v. John Hjernø
    2008 Kita v. Henning Johansen
    2007 Østfyns Josie v. Jørn Brænder
    2006 Ej uddelt
    2005
    2004
    2003 Vestenvindens Cille, Kim Jacobsen
    2002
    2001 Allezi, Michael Schrøder, Billund
    2000 Ej uddelt
    1999 Østfyns Dinna, Frede Nielsen , Ullerslev
    1998 PVNs Mira, Poul V. Nielsen, Kliplev
    1997 Cille, Jørgen Brænder, V. Skerninge

     

  • Apportering, Fyn A prøven

    Tag et kig
  • Apportering, Fyn B prøven

    Kategori:

    Tildelt

    2020 Mintos, Eddie Grundahl
    2019 Lester, Jørgen Berdin
    2018 Lester, Jørgen Berdin
    2017 Gribskovens Cæsar, John Hjernø
    2016 Østfyns Josie, Jørn Brænder
    2015 Lester, Jørgen Berdin
    2014 Gribskovens Cæsar, John Hjernø
    2013 Lester, Jørgen Berdin
    2012 Østfyns Josie, Jørn Brænder
    2011 Lester, Jørgen Berdin
    2010 Østfyns Josie, Jørn Brænder
    2009 Østfyns Josie, Jørn Brænder
    2008 Loui, Allan Folmer Hansen
    2007 Bodo, Harry Jensen
    2006 Chok, John A. Madsen
    2005 Loui, Allan Folmer Hansen
    2004 Amok, John A. Madsen
    2003 Caddi, Eddie Grundahl
    2002 Aflyst
    2001 Caddi Eddie Grundahl
    2000 Zeus, Jytte Blom Jørgensen
    1999 Caddi, Eddie Grundahl
    1998 Steffie, Anders Duus
    1997 Steffie, Anders Duus

     

  • Apportering, Fyn B prøven

    Tag et kig
  • Apportering, Jylland - Jespers pokal

    Kategori:

    Apporteringsprøve - Jylland - bedste hund på A-prøven. Bliver ejendom, hvis den vindes af samme fører 3 år i træk eller 4 gange ialt med 2 forskellige hunde.

    Pokalen er udsat af Lilli Jacobsen.

    Tildelt

    2020 Mugge v. Peter Strandgaard Rasmussen
    2019 Lyngrodens Nicki v. Jens Ole Nielsen
    2018 Grand´s Uniq Mabelle v. Claus Smidth
    2017 Malthe v. Jørn Berdin
    2016 Lukas, Lene Kaufmann
    2015 Klaphattens Diego v. Mette Valdez
    2014 Cadeau Jeton v. Jens Ole Nielsen
    2013 Elling Å’s Smilla v. Mikael Birklykke
    2012 Balou v. Peter Strandgaard Rasmussen
    2011 Flora v. Erik Christensen
    2010 Bindesbølls Bessie v. Carsten Gundersen
    2009 Richo v. Harry Jensen
    2008 Stevnsåens Vicky v. Mikael Birkelykke
    2007 Engbjergsvej Rockey, Jens Hansen
    2006 Midtvejs Pieric, Pernille Hansen
    2005 Gaia Frits Jensen
    2004 Tea, Jan Carlson
    2003 Tea, Jan Carlson
    2002 Arco, Niels Medum
    2001 Ej uddelt
    2000 Donna, Gudmund Jensen, Horsens
    1999 Odinvejs Gazelle, Thomas Severinsen, Skødstrup
    1998 Odinvejs Ecu, Finn Klausen, Skals
    1997 Østfyns Calais, Verner Christensen, Ølgod
    1996 Bredholts Nico, Gert Roch Nielsen, Viborg
    1995 Odinvejs Cuno, Simon Kristensen, Åbybro
    1994 Siv, Preben Schou, Viby
    1993 Vallunds Fie, Robert Dahl Nielsen, Hejnsvig
    1992 Tasja, Albert Klemmensen, Lemvig
    1991 Stenhøj Lady, Jørn Sørensen, Nr. Sundby
    1990 Tasja, Albert Klemmensen, Lemvig
    1989 Hugh, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
    1988 Laban, Ib Klemme, Frejlev
    1987 Laban, Ib Klemme, Frejlev
    1986 Tanja, Bent Rytter, Ø. Hornum
    1985 Sitta, Harry Jensen, Vorgod
    1984 Boss, Ib Klemme, Frejlev
    1983 Tanja, Bent Rytter, Ø. Hronum
    1982 Tinka, Dorte Kjærsgaard, Vadum
    1981 Tott, Hans Jørgen Villadsen, Laurbjerg
    1980 Baro, Carsten Hinnerup, Mors
    1979 Esben, Villy Sørensen,Grenå
    1978 Tanja, Steen Hjort Poulsen, Silkeborg
    1977 Nordfjordens Votan, Kurt Kjærsgaard, Vadum
    1976 Trine, Jørn Brænder, Ollerup
    1975 Rollo, Bent Christensen, Tevring
    1974 Nordfjordens Votan, Kurt Kjærsgaard,Vadum
    1973 A.Tom, Egon Jensen, Skærbæk
    1972 Rollo, Bent Christensen, Tevring

  • Apportering, Jylland - Jespers pokal

    Tag et kig
  • Apportering, Jylland - Kennel Åens Pokal

    Kategori:

    Kennel Åens  ærespokal uddeles til bedste engelske hund (ikke breton) på apporteringsprøven.

    Tildelt

    2021
    2020
    2019
    2018
    2017
    2016
    2015
    2014
    2013
    2012
    2011
    2010
    2009
    2008
    2007
    2006
    2005
    2004
    2003
    2002
    2001
    2000

     

  • Apportering, Jylland - Kennel Åens Pokal

    Tag et kig
  • Apportering, Jylland - Vorgod Pokalen

    Kategori:

    Pokalen er udsat af Birthe og Harry Jensen. Vorgod Pokalen bliver ejendom, hvis den vindes 3 gange i træk, eller 4 gange med 2 forskellige hunde.

    Tildelt

    2020 Lilli du Bois de Courcol v. Torbjörn  Rantanen Lund-Nielsen
    2019 Duke v. Torben P Pedersen
    2018 Klaphattens Balou v. Peter Strandgaard Rasmussen
    2017 Lady de Fief des Kallistos v. Peter Strandgaard
    2016 Theo v. Eddie Grundahl
    2015 Ritta v. Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen
    2014 Ritta v. Thorbjörn Rantanen Lund
    2013 Mintos v. Kjeld Kristensen
    2012 Richo v. Harry Jensen
    2011 Richo v. Harry Jensen
    2010 Mintos v. Kjeld Kristensen
    2009 Bindesbøll´s Bessie v. Karten Gundesen
    2008 Vestensvindens Embla v. Steen Lindgaard Sørensen
    2007 Midtvejs Camus, Pernille Hansen
    2006 Midtvejs Nadine, Karsten Hinnerup
    2005 Midtvejs Camus, Pernille Hansen
    2004 Marki, Jens Hansen, Strandby
    2003 Marki, Jens Hansen, Strandby
    2002 Marki, Jens Hansen, Strandby
    2001 Marco, Bjarne Siig, Ulfborg
    2000 Kalløkkes Celina, Michael Schrøder, Billund
    1999 Odinvejs Tai, Leif Jørgensen, Ørnhøj
    1998 Trold, Harry Jensen, Vorgod
    1997 Thingmanns Lyk, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
    1996 Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    1995 Odinvejs Tai, Leif Jørgensen, Ørnhøj
    1994 Odinvejs Tai, Leif Jørgensen, Ørnhøj
    1993 Hugh, Torben P. Pedersen, Vestbjerg

     

  • Apportering, Jylland - Vorgod Pokalen

    Tag et kig
  • Apportering, Mesterskabsprøven 2 vinder

    Kategori:

    Pokal udskænket af Dansk Irsk setter Klub til DBK’s 40 års jubilæum

    Tildelt

    2020 Aflyst pga. Corona
    2019 Aflyst
    2018 Theo, Eddie Grundahl
    2017 Richo, Harry Jensen
    2008 Stevnsåens Loui, Allan Rasmussen
    2007 Stevnsåens Loui, Allan Rasmussen
    2006 Midtvejs Nadine, Karsten Hinnerup
    2005 Midtvejs Nadine, Karsten Hinnerup
    2004 Midtvejs Nadine, Karsten Hinnerup

     

  • Apportering, Mesterskabsprøven 2 vinder

    Tag et kig
  • Apportering, Mesterskabsrøven 1 vinder

    Kategori:

    Mesterskabsprøven - C prøven - i apportering. Tildeles prøvens 1. vinder. Pokalen, der er udsat af Pokalfonden, kan vindes til ejendom efter at være vundet 3 gange med 2 forskellige hunde.

    Tildelt

    2020: Aflyst pga. Corona
    2019 Prøven ikke afviklet
    2018 Jørlundes Happy v. Bent Olsen
    2017 Ritta v. Torbjörn Lund-Nielsen
    2016 Theo v. Eddie Grundahl
    2015 Theo v. Eddie Grundahl
    2014 Theo v. Eddie Grundahl
    2013 Kito v. Claus Nielsen ?
    2012 Mintos v. Kjeld Kristensen
    2011 Østfyns Josie Jørn Brænder
    2010 Bimudos Pil v. Claus Nielsen
    2009 Bimudos Pil v. Claus Nielsen
    2008 Bimudos Pil v. Claus Nielsen
    2007 Gaia v. Fritz Jensen
    2006 Chock, John A. Madsen vundet til ejendom
    2005 Merlot, Poul Vestervang
    2004 Amok, John A. Madsen
    2003 Liva, Ewald Larsen
    2002 Amok, John A. Madsen
    2001 Kia, Claus Nielsen, Hillerød
    2000 Kia, Claus Nielsen, Hillerød
    1999 Cita, Søren Pedersen, Videbæk
    1998 Midtvejs Chivas, Pernille Hansen, Suldrup
    1997 Trold, Harry Jensen, Videbæk
    1996 Odinvejs Tai, Leif Jørgensen, Ørnhøj
    1995 Cita, Søren Pedersen, Videbæk
    1994 Pelle, Karin Gundersen, Kalundborg
    1993 Vallunds Fie, Robert Dahl Nielsen,Hejnsvig
    1992 Stenhøj Miki, Boye B. Jørgensen, Hillerød
    1991 Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    1990 Stenhøj Nicki, Jan Carlsson, Randers
    1989 Hannah, Knud Johansen, Otterup
    1988 Boss, Ib Klemme, Aalborg
    1987 Boss, Ib Klemme, Aalborg
    1986 Stenhøj Ann, Frederik Frost; Kastrup
    1985 Boss, Ib Klemme, Aalborg
    1984 Bresikis Miki, Boye B. Jørgensen, Hillerød
    1983 Nordfjordens Mille, Aage Stenhøj Jørgensen,Hillerød
    1982 Sydkystens Dixie, Jan Marinussen, Karlslunde
    1981 Lady, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
    1980 Lady, Torben P. Pedersen, Vestbjerg

     

  • Apportering, Mesterskabsrøven 1 vinder

    Tag et kig
  • Apportering, Sjælland - Bresiki Pokalen

    Kategori:

    Vandrepokalen uddeles på den sjællandske apporteringsprøve til den bedste breton på A-prøve.
    Pokalen, der er udsat af Betty og Børge Hansen, bliver ejendom, når den er vundet 3 år i træk eller 4 gange i alt med 2 forskellige hunde.

    Tildelt

    2020 Louis v. Allan Rasmussen
    2019 Louis v. Allan Rasmussen
    2018 Sigga, Anne Blim Olsen
    2017 Gribskovens Bertha v. Søren Stenhøj
    2016 Jørlundes Happy v. Merete Larsen
    2015 Jørlundes Alma v. Bent Olsen
    2014 Jørlundes Happy v. Bent Olsen
    2013 Stevnsåens Freja B v. Franz Metzker
    2012 Liva v. Kell G. Petersen
    2011 Stenhøj O Dina v. Jesper F. Larsen
    2010 Simba v. Claus Raahauge
    2009 Gribskovens Zulu, Søren Mark Jensen
    2008 Stevnsåens Frida, Lars Holten Petersen
    2007 Thingmanns Mille, Merete Larsen
    2006 Flora Anni Hansen
    2005 Aflyst Fugleinfluenza
    2004 Strandbys Zakko, Jørgen Jensen
    2003 Leika, Bent Bonde
    2002 aflyst
    2001 Stevnsåens Miro, Thomas Mortensen
    2000 Nordfjordens Miki, Svend Erik Jensen
    1999 Ortmanns Bazil, Jan Jensen
    1998 Ortmanns Alesi, Allan Rasmussen
    1997 Skipper, Carl Nielsen, Albertlund
    1996 Kelly, Karin Gundersen
    1995 Skipper, Carl Nielsen, Albertlund
    1994 Kia, Claus Nielsen, Hillerød
    1993 Jacques, Jan Marinussen, Karlslunde
    1992 Pelle, Karin Gundersen, Kalundborg
    1991 Jacques, Jan Marinussen, Karlslunde
    1990 Kalif, Jan Larsen, Stenløse
    1989 Stenhøj Laika, Evald Larsen, Tulstrup
    1988 Stenhøj Milou, Poul Vetservang, Hårlev
    1987 Stenhøj Zorbas, Aage Stenhøj Jørgensen, Hillerød
    1986 Bresikis Miki, Boye B. Jørgensen, Hillerød
    1985 Fut, Benny Krogholt, Stenlille
    1984 Bresikis Tenna, Evald Larsen, Tulstrup
    1982 Stenhøj xxxxxxxxx, Per Larsen, Fredriksværk
    1981 Sydkystens Dixie, Jan Marinussen, Karlslunde
    1980 Amie, Freddy Plambæk, Gørlev
    1979 Frans, Osvald Andersen, Glostrup
    1978 Terry, Carl Nielsen, Albertslund
    1977 Amie, Freddy Plambæk, Gørlev
    1976 Plet, Evald Larsen, Tulstrup
    1975 Dick, Boye b. Jørgensen, Hillerød
    1974 Jean, Aage Stenhøj Jørgensen, Hillerød
    1973 King, Børge Hansen, Nyråd
    1972 Toftebjergs Ringo, Knud During, Sandvig

     

     

  • Apportering, Sjælland - Bresiki Pokalen

    Tag et kig
  • Apportering, Sjælland - Fløjten, bedste unge hund

    Kategori:

    Fløjten til bedste unge breton
    Fløjten er skænket af Jytte Blom Jørgensen

    Fløjten vindes til ejendom, når en fører har vundet fløjten med 3 forskellige hunde.

    Fløjten tildeles den bedste unge breton mellem 0 og 36 måneder på den sjællandske apporteringsprøve (DJU´s anerkendte prøve). Hunden skal have bestået prøven.
    Hunde mellem 0 og 24 måneder får ganget det på prøven opnåede pointtal med en faktor 1,2.

    Der skal altid matches om fløjten, såfremt mere end én hund har bestået prøven.
    De to hunde, som opnår det højeste pointtal, matcher om fløjten. Såfremt flere hunde har samme pointtal, deltager disse i matchningen.
    Prøvelederen bestemmer, hvorledes matchningen afvikles.
    En hund kan kun vinde fløjten én gang.

    Tildelt

    2019 Strandbys Frække Frida v. Franz Nybro Metzker
    2018 Louis v. Allan Rasmussen
    2017 Gribskovens Berta v. Søren Stenhøj
    2016 Midtvejs Chéri v. Kurt Jeppesen
    2015 Gribskovens Chilli v. Christian Sachse Olsesen
    2014 Nitouche v. Anni Cassias
    2013 Stenhøjs Ragna v. Palle Larsen
    2012 Liva v. Kell G. Petersen
    2011 Jørlundes Luna v. Jørgen Ole Rasmussen
    2010 Stevnsåens Chablis v. Clau K Rasmussen
    2009 Gribskovens Zulu, Søren mark Jensen
    2008 Gribskovens Faru, Søren Stenhøj

     

     

  • Apportering, Sjælland - Fløjten, bedste unge hund

    Tag et kig
  • Apportering, Sjælland - Jørlunde pokal

    Kategori:

    Jørlundepokalen kan vindes til ejendom, hvis den vindes 3 gange i træk med samme hund eller 3 gange i alt med 3 forskellige hunde. Pokalen er skænket af Merete Larsen og Bent Olsen til B apporteringsprøven på Sjælland.

    Tildelt

    2020 Bindesbøll Design v.
    2019 Siggi v. Anne Olsen
    2018 Jørlundes Happy v. Bent Olsen
    2017 Jørlundes Happy v. Bent Olsen
    2016 Sille v. Carl Chr. Caspersen
    2015 Stenhøj Ronja v. Aage Stenhøj Jørgensen
    2014 Kito v. Claus Nielsen
    2013 Gribskovens Zulu v. Søren Mark Jensen
    2012 Stevnsåens Delta v. Jens Frost
    2011 Thingmanns Mille v. Merete Larsen
    2010 Thingmanns Miro v. Bent Olsen

     

  • Apportering, Sjælland - Jørlunde pokal

    Tag et kig

DBK Markprøve

    Åben klasse, bedste hund

    Kategori:

    Pokalen er udsat af Pokalfonden, uddeles på DBK´s forårsmarkprøve til bedste hund i åben klasse.

    Pokalen skal vindes 3 gange med 2 forskellig hunde, for at blive vundet til ejendom.

    Tildelt

    2020 Doris v. Alan Larsen
    2019 Grand´s Uniq Luke v. Jan Aa B Larsen
    2018 Engbjergvejs Klip v/Asger Bak
    2017 Kenzo v/Thomas Klit
    2016 Engbjergvejs Klip v. Asger Bak
    2015 Fønsvigs Devil v. Torben P Petersen
    2014 Engbjergvejs Fanch v. Asger Bak
    2013 Midtvejs Zidane v. Allan Folmer Hansen, Vundet til ejendom - uddelt igen
    2012 Midtvejs Zidane v. Allan Folmer Hansen
    2011 Fønsvigs Darwin v. Flemming Knudsen
    2010 PVN´s Cero v. John Kjærgaard
    2009 Engbjergvejs Abelone v. Kenneth Schultz
    2008 Engbjergvejs Rockey, Jens Hansen
    2007 Loui, Allan Folmer Hansen
    2006 ej uddelt
    2005 ej uddelt
    2004 Liva, Evald Larsen
    2003 Odinvejs Garry, Jens Kr. B. Sørensen, Stoholm
    2002 Ortnmanns Cikki, Per Larsen,, Borup
    2001 Nanna, Allan Andersen, Bøsbravej 114 , 8900
    2000 Marco, Bjarne Siig Ulfkjærvej 12, Ulfborg
    1998 Odinvejs Bouli, Poul E. Larsen, Gjøl - Fører: Michael Nielsen
    1997 Søndervang Tarzan AF, Jan Aa. B. Larsen, Egtved
    1996 Bonni, Jan Carlsson, Randers
    1995 Thingmanns Nadia, Jørgen Bech. Hedehusene
    1994 Malou, Bjarne Siig, Ulfborg
    1993 Langvads Flamme', Frede Nielsen, Ullerslev
    1992 Nanok, Christian Loft Ottesen, Randers
    1991 Svikki, Asger Bak, Thisted
    1990 Jacques, Jan Marinussen, Karlslunde
    1989 Tanja, Frode Frost, Randers
    1988 Acott, Jens Dalgaard, Skive
    1987 Ann, Aksel Spangsberg, Ølgod
    1986 Plet, Keld Sørensen. Aalborg

    Den gamle pokal, som blev vundet til ejendom Knud Johansen, Otterup

    1985 Hannah, Knud Johannesen
    1984 Tanja, Bent Rytter
    1983 Freja, Sven Bjerg
    1982 Trine, Niels Madsen
    1981 Claes, Knud Johannesen
    1980 Claes, Knud Johannesen
    1979 Uffe, Mads Due Hansen
    1978 Uffe, Mads Due Hansen
    1977 Amigo, Jørgen Hansen
    1976 Siska, N. Lemming Pedersesen
    1975 Maxi Eigil Rasmussen
    1974 Anja, Kurt Pedersen
    1973 Skipper, Carl Nielsen
    1972 Jean, Aage Stenhøj Jørgensen
    1971 King, Børge Hansen
    1970 Susy, Kaj Ahrens
    1969 Toftebjergs Ringo, Knud Düring
    1968 Hedens Plet, Kr. V. Pedersen
    1967 Bretons Tot, Erik Thomsen
    1966 Toftebjergs Kiki, Bente Lemvig

  • Åben klasse, bedste hund

    Tag et kig
  • Åben klasse, Bente Lemvigh´s Minde og vandrepokal

    Kategori:

    Uddeles på Dansk Breton Klub´s forårsmarkprøve til en breton der får 1 præmie på dagen og være præmieret med mindst VG på SJD udstillingen på Fyn, samt bestået anerkendt apporteringsprøve.

    Pokalen kan ikke vindes til ejendom

     

    Tildelt

    2021 Lady de Fief des Kallistos v. Peter Strandgaard
    2020 Ikke uddelt
    2019 Ikke uddelt
    2019 Grand´s Uniq Luke v. Jan Aa B Larsen
    2018 Gribskoven`s Chilli v. Christian S Olesen
    2017 Kenzo v. Thomas Klit
    2016 Engbjergvejs Igor v. Steen Ulrich Hansen
    2015 Ej uddelt
    2014 Fønsvigs Debit v. Torben Andreasen
    2013 Fønsvigs Debit v. Torben Andreasen
    2012 Engbjergvejs Aggi v. Asger Bak
    2011 Ej uddelt
    2010 Danmark van Het v. Asger Bak
    2009 Østfyns Juno v. Frede Nielsen
    2008 Engbjergvejs Rockey, Jens Hansen
    2007 Engbjervejs Rodkeu, Jens Hansen
    2006 Syrach, Jan Nielsen
    2005 Ej uddelt
    2004 Midtvejs Tressor, Brian Krogh
    2003 Donna, Gudmund Jensen, Horsens
    2002 Ortnmanns Cikki, Per Larsen, Borup
    2001 Nanna, Allan Andersen, Bøsbravej 114 8900
    2000 Thingmanns Linn, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
    1999 ej uddelt
    1998 Odinvejs Bouli, Poul E. Larsen, Gjøl Fører: Michael Nielsen
    1997 Søndervangs Tarzan, Jan Aa. B. Larsen Egtved
    1996 Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    1995 Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    1994 Bulder, Leif Videbæk, Videbæk
    1993 Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    1992 ikke uddelt
    1991 Sofus, Verner Christiansen, Ølgod
    1990 Cisse, Aksel Spangsberg, Ølgod
    1989 Langvads Vikanne, Mogens Langvad, Holsted
    1988 Langvads Unik, Mogens Langvad, Holsted
    1986 Stenhø22 February, 2007 11:13sen, Vestbjerg
    1985 Hannah, Knud Johansen, Otterup
    1984 Zanta, Aksel Spangsberg, Ølgod
    1983 Claes, Knud Johansen, Otterup
    1981 Claes, Knud Johansen, Otterup
    1980 Claes, Knud Johansen, Otterup
    1979 Amigo, Jørgen Hansen. Otterup
    1978 Franz, Osvald Andersen, Glostrup
    1977 Sussi, A. Hyldgård Lauridsen, Sdr. Omme
    1976 Amigo, Jørgen Hansen, Dianelund

     

     

  • Åben klasse, Bente Lemvigh´s Minde og vandrepokal

    Tag et kig
  • Åben klasse, Odinvejs pokalen

    Kategori:

    Skænket af Jens Chr. Brogaard Sørensen (Kennel Odinvejs) 01.09.2003

    Vandrepræmie tilhørende Dansk Breton Klub. Den tildeles hvert år bedste danskejede breton med 1. præmie på klubbens forårsmarkprøve ( evt. efterårsmarkprøve ) i åben klasse.

    Kan vindes til ejendom, hvis den vindes 3 gange med 2 forskellige hunde

    Tildelt

    2021 Liva, v Thomas Klit
    2020 Ikke uddelt
    2019 Grand´s Uniq Luke v. Jan Aa B Larsen
    2018 Engbjergvejs Klip v/Asger Bak
    2017 Kenzo v/Thomas Klit
    2016 Engbjergvej Klip v. Asger Bak
    2015 Fønsvigs Devil v. Torben P Petersen
    2014 Engbjergvejs Fanch v. Asger Bak
    2013 Midtvejs Zidane v. Allan Folmer Hansen
    2012 Midtvejs Zidane v. Allan Folmer Hansen
    2011 Fønsvigs Darwin v. Flemming Knudsen
    2010 PVN´s Cero v. John Kjærgaard
    2009 Engbjergvejs Abelone v. Kenneth Schultz
    2008 Engbjergvejs Rockey, v. Jens Hansen
    2007 Loui, v. Allan Folmer Hansen
    2006 Ej uddelt
    2005 Ej uddelt
    2004 Liva, v. Evald Larsen
    2003 Loke, v. Poul Å Sørensen

     

     

  • Åben klasse, Odinvejs pokalen

    Tag et kig
  • Åben Klasse, Rex pokalen

    Kategori:

    Vandrepræmie tilhørende Dansk Breton Klub. Den tildeles hvert år bedste danskejede breton på klubbens forårsmarkprøve - hovedprøven (evt. efterårsmarkprøve) i åben klasse.

    Tildelt

    2021 Liva, Thomas Klit
    2020 Doris v. Alan Larsen
    2019 Grand´s Uniq Luke v. Jan Aa B Larsen
    2018 Engbjergvejs Klip v/Asger Bak
    2017 Kenzo v. Thomas Klit
    2016 Engbjergvejs Klip v. Asger Bak
    2015 Fønsvigs Devil v. Torben P Petersen
    2014 Engbjergvejs Fanch v. Asger Bak
    2013 Midtvejs Zidane v. Allan Folmer Hansen
    2012 Midtvejs Zidane v. Allan Folmer Hansen
    2011 Fønsvigs Darwin v. Flemming Knudsen
    2010 PVN´s Cero v. John Kjærgaard
    2009 Engbjergvejs Abelone v. Kennth Schultz
    2008 Engbjergvejs Rockey, Jens Hansen
    2007 Loui, Allan Folmer Hansen
    2006 Ej uddelt
    2005 Ej uddelt
    2004 Liva, Evald Larsen
    2003 Odinvejs Garry, Jens Kr. B. Sørensen, Stoholm
    2003 efterår Loke, Poul Å. Sørensen
    2002 Ortnmanns Cikki, Per Larsen, Borup
    2001 Nanna, Allan Andersen, Bøsbravej 114, 8900
    2000 Marco, Bjarne Siig, Ulfborg
    1999 Odinvejs Futte, Jens Kr. B. Sørensen, Stoholm
    1998 Odinvejs Bouli, Poul E. Larsen,Gjøl- Fører: Michael Nielsen, Løkken
    1997 Søndervang Tarzan AF, Jan Aa. B. Larsen, Egtved
    1996 Bonni, Jan Carlsson, Randers
    1995 Thingmanns Nadia, Jørgen Bech, Hedehusene
    1994 Malou, Bjarne Siig, Ulfborg
    1993 Langvads Flamme´, Frede Nielsen, Ullerslev
    1992 Nanok, Chr. Loft Ottesen, Randers
    1991 Olfert, Mads Due Hansen, Gram
    1990 Jacques, Jan Marinussen, Karlslunde

     

     

  • Åben Klasse, Rex pokalen

    Tag et kig
  • Åben klasse, Tirsdagspokalen

    Kategori:

    Pokalen uddeles på DBK´s forårsmarkprøve og tilfalder bedst placerede bretontæve i åben klasse.

    Pokalen er udsat af sjællanske bretonejere og bliver ejendom efter at have været vundet 3 gange af samme fører med mindst 2 forskellige hunde.

    Tildelt

    2021 Liva v. Thomas Klit
    2020 Doris v. Alan Larsen
    2019 Engbjergvejs Inka v. Jesper Larsen
    2018 Engbjergvejs klip v. Asger Bak
    2017 Bess v. Thomas Stensbæk
    2016 Engbjergvejs Klip v. Asger Bak
    2015 Stevnsåens B Freja v. Franz Metzker
    2014 Ej uddelt
    2013 Bitten v. Johnny Bertelsen
    2012 Elling Ås´ Smilla v. Michael Birkelykke
    2011 Stevnsåens Mirell v. Thomas Stenbek
    2010 ej uddelt (i behold hos formanden)
    2009 Engbjergvejs Abelone v. Kenneth Schultz
    2008 Ej uddelt
    2007 Ej uddelt
    2006 Ej uddelt
    2005 Engbjervejs Rossi, Kenneth Schultz
    2004 Liva, Evald Larsen
    2003 Donna, Gudmund Jensen, Horsens
    2002 Ortnmanns Cikki, Per Larsen, Borup
    2001 Nanna, Allan Andersen, Bøsbravej 114, 8900
    2000 Stevnsåens Emma, Poul Vestervang, Køgevej 58 Hårlev
    1999 Odinvejs Futte, Jens Kr. B. Sørensen Stoholm
    1998 Vallunds Scirocco, Helle Nielsen, Løkken Fører: Poul E. Larsen
    1997 -ikke uddelt
    1996 Bonni, Jan Carlsson, Randers
    1995 Thingmanns Nadia, Jørgen Bech. Hedehusene
    1994 Malou, Bjarne Siig, Ulfborg
    1993 Langvads Flamme', Frede Nielsen, Ullerslev
    1992 Tango, Jens Kr. Frost, Ledøje
    1991 Svikki, Asger Bak, Thisted
    1990 Cisse, Aksel Spangsberg, Ølgod
    1989 Tanja, Frode Frost, Randers
    1988 Bjerglunds Lady, C. Kragh Jensen, Præstø
    1987 Ann, Aksel Spangsberg, Ølgod
    1986 Tess, Kim Spangsberg, Ringkøbing
    1985 Hannah, Knud Johansen, Otterup
    1984 Tanja, Bent Rytter, Søvring
    1983 Freja, Sven Bjerg, Bording
    1982 Trine, Niels Madsen, Kjellrup
    1981 Nordfjordens Mille, Aage Stenhøj Jørgensen, Hillerød
    1980 Lady, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
    1979 Tabita, Jens Peter Nielsen, Ølgod
    1978 Sitta, Kurt Pedersen, Esbjerg
    1977 Sussi, A. Hyldgaard Lauridsen, Sdr. Omme
    1976 Siska, N. lemming Petersen, Fredensborg, fører: Aage Stenhøj Jørgensen, Hillerød
    1975 Maxi, Eigil Rasmussen, Svendborg

     

  • Åben klasse, Tirsdagspokalen

    Tag et kig
  • Åben klasse, Uffe pokalen

    Kategori:

    Tildeles bedst placeret hanhund, som på DBK´s hovedprøve har opnået mindst 1. præmie samt føres af ejeren. Pokalen bliver ejendom, når den vindes af samme ejer 3 gange. Vinderen er ansvarlig for denne pokal, og den skal tilbageleveres 3 uger før næste forårsmarkprøve.

    Pokalen er udsat af Mads Due Nielsen, Gram.

    Tildelt

    2021 Ej uddelt
    2020 Ej uddelt
    2019 Grand´s Uniq Luke v. Jan Aa. B Larsen,
    2018 Ej uddelt
    2017 Kenzo v. Thomas Klit
    2016 Elling Å’s Kado v. Michael Birkelykke
    2015 Fønsvigs Devil v. Torben P Petersen
    2014 Engbjergvejs Fanch v. Asger Bak
    2013 Midtvejs Zidane v. Allan Folmer Hansen
    2012 Midtvejs Zidane v. Allan Folmer Hansen
    2011 Fønsvigs Darwin v. Flemming Knudsen
    2010 PVN´s Cero v. John Kjærgaard
    2009 Stenhøj Noah v. Jens Stenhøj Jørgensen
    2008 Engbjergvejs Rocky v. Jens Hansen
    2007 Loui v. Allan Folmer Hansen
    2006 Ej uddelt
    2005 Ej uddelt
    2004 Ej uddelt
    2003 Odinvejs Garry Jens Kr. B. Sørensen, Stoholm
    2002 Thor Robert Kjelberg, Frederikshavn
    2002 Thor Robert Kjelberg, Frederikshavn
    2001 Ej uddelt
    2000 Marco Bjarne Siig, Ulfborg
    1999 Ikke uddelt
    1998 Odinvejs Bouli Poul E. Larsen, Gjøl Fører: Michael Nielsen
    1997 Søndervands Tarzan Jan Aa. B. Larsen. Egtved
    1996 Markis Poul Vestervang, Hårlev
    1995 Stenhøj Falco Aage Stenhøj Jørgensen, Hillerød
    1994 Pan Verner Christensen, Ølgod
    1993 Lucas Hugo Jacobsen, Hadsund
    1992 Nanok Chr. Loft Ottesen, Randers

     

    Den gamle Ringopokal, Udsat af Lily og Knud Düring - Vundet til ejendom

    1988 Schott, Jens Dalgaard
    1987 Stenhøj Smiley, Aage Stenhøj Jørgensen
    1986 Plet, Keld Sørensen
    1984 Sydkystens Eigo, Carl Nielsen
    1983 Lasse, Jørn Stensbjerg
    1981 Claes, Knud Johannesen
    1980 Claes, Knud Johannesen
    1979 Uffe, Mads Due Hansen
    1978 Uffe, Mads Due Hansen
    1977 Amigo, Jørgen Hansen
    1976 Amigo, Jørgen Hansen
    1975 Tell, Jørgen Jeppesen
    1974 Udeck, Knud Klit
    1973 Skipper, Carl Nielsen
    1972 Jean, Aage Stenhøj Jørgensen

  • Åben klasse, Uffe pokalen

    Tag et kig
  • Hubertus pokalen

    Kategori:

    DANSK BRETON KLUB’S HUBERTUSPRØVE

    Udskænket af Danmarks Jægerforbund til DBK’s 40 års jubilæum

    Tildelt

    2019 Aflyst
    2018 Aflyst
    2017 Aflyst
    2016 Jacques v/Allan Rasmussen
    2015 Midtvejs Zidane v. Allan F Hansen
    2014 Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup
    2013 Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup
    2012 Fønsvigs Darwin v. Flemming Knudsen
    2011 Stevnsåens Gucci v. Poul Vestervang
    2010 Engbjergvejs Aggi v. Asger Bak
    2009 Mick v. Karsten Thomsen
    2008 Syrach v. Jan Nielsen
    2007 Syrach, Jan Nielsen
    2006 Mitdvejs Tressor, Brian Krogh
    2005 Syrach, Jan Nielsen
    2004 PVN´s Poker, Thomas Klit
    2003 aflyst p.g.a jubilæum
    2002 Marco, Bjarne Siig
    2001 Marco, Bjarne Siig
    2000 Odinvejs Cabul, Lars Hansen
    1999 Odinvejs Cabul, Lars Hansen
    1998 Paw, Verner Christiansen

  • Hubertus pokalen

    Tag et kig
  • Tikka pokal

    Kategori:

    TIKKAPOKALEN skænket af Oda de Place
    Pokalen tilhører D.B.K. og kan ikke vindes til ejendom, men er evigt vandrende. Pokalen udsættes - og SKAL hvert år uddeles på D.B.K.s hovedprøve. Der graveres hvert år navnene på den vindende hund og fører. Vinderen er klubben ansvarlig for denne. Pokalen skal af vinderen afleveres til prøvelederen året efter.

    Fører og ejer skal være medlem af klubben.

    Pokalen uddeles som en opmuntring til føreren af en IKKE 1. pr. præmieret breton i ungdoms eller åben klasse.
    Hunden skal udstråle stor jagtlyst og afsøge sit terræn i bedste fart, stil og søg. Kun et uheld eller en mindre dressurbrist er årsag til, at hunden ikke opnår 1. pr. på denne dag. Hunden skal være velført. Pokalen uddeles efter dommerens frie skøn. Hver dommer har en stemme pr. dag. Ved stemmelighed trækkes lod mellem alle kandidater. Dommeren bør lægge vægt på, at pokalen er en opmuntring for en ny/ung fører, og derfor foretrækkes de urutinerede frem for den rutinerede.

    Pokalen kan ikke vindes til ejendom

     

    Tildelt

    2020 PVN´s Penny v. Martin Larsen
    2019 Puk v. Leo Eriksen
    2018 Breton Bandens Sumik v. Jesper Larsen,
    2017 Gribskovens Ida v. Johnny Bertelsen
    2016 Grand’s Uniq Jack v. Lars Søllingvrå.
    2015 Langvads Marko v. Morten Hessellund
    2014 Duchesse Du Mont Chanois v. Jens Hvass
    2013 Engbjergvejs Frej-Aston v. Anders Sonne Hyrup
    2012 Elling Å´s Villa v. Ole Jacobsen
    2011 Midtvejs Zidane v. Allan Folmer Hansen
    2010 Krico v. Steen Thomasberg
    2009 Stenhøj Ness v. Aage Stenhøj Jørgensen
    2008 Gribskovens Faru, Søren Stenhøj / Lene Mortensen
    2007 Malhe, Søren Nielsen
    2006 Flora, Anni "Stevns" Hansen
    2005 Engbjervejs Rossi, Kenneth Schultz
    2004 Bette, Morten Korsaa
    2003 Brando, Holger Olesen, Videbæk
    2002 Ozmillions Aya, Carsten Schmidt, Ølstykke
    2001 Bianca, Karl A. Kvist, Nylund
    2000 Sako, Peer Bæch-Laursen,  Ikast
    1999 Birtens Uovo, Allan Nissen, Tinglev
    1998 Schmeichel, Jørgen O. Rasmussen, Humble
    1997 Gl. Køges Zita, Bent Bonde Jensen, Hårlev
    1996 Odinvejs Duchess, Winnie Rasmussen Egtved
    1995 Schmeicel, Jørgen Ole Rasmussen, Humble
    1994 Odinvejs Jackie, Bent Fredriksen, Vejle
    1993 Midtvejs Buli, Per Genman Madsen, Skals
    1992 Falko, Walther Nissen, Bolderslev
    1991 Sheila, Hardy Vølund, Ringe
    1990 Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    1989 Stenhøj Nicki, Jan Carlsson, Randers
    1988 Langvads Vikanne, Søren Langvad, Holsted
    1987 Sofus, Verner Christiansen, Ølgod
    1986 Ann, Aksel Spangsberg. Ølgod
    1985 Langvads Unik, Mogens Langvad, Holsted
    1984 Bette, Esben Mortensen, Thisted
    1983 Langvads Tjes, Peter Sørensen, Hobro
    1982 Skipper, Per Larsen, Fredriksværk
    1981 Langvads Rapid, Jens Knudsen, Ribe
    1980 Ringo, Erland Møller, Kolding
    1979 Sydkystens Drusus, Villy Blom, Holbæk
    1978 Snubbi, Ove Tøt, Esbjerg
    1977 Lady, Torben P. Pedersen, Vestbjerg

     

  • Tikka pokal

    Tag et kig
  • Unghundeklasse, Agerhønen

    Kategori:

    Uddeles til den anden bedste unghund på DBK´s forårsmarkprøve

    Pokalen er skænket Dansk Breton Klub af Flemming Sørensen i 1999

    1. Agerhønen er en vandrepræmie, som udsættes på Dansk Breton Klubs hovedprøve til næstbedste hund i ungdomsklasse med 1. præmie.
      2.Såfremt der et år ikke er to hunde med 1. præmie i ungdomsklassen, uddeles præmien ikke.
      3. Præmien tilhører Dansk Breton Klub
      4. I den medfølgende mappe, indsættes billede af den hund præmien er tildelt, samt hundens data og resultater opnået på anerkendt markprøve, inden hunden er fyldt to år.
      5. Såvel ejer som fører skal være medlem af Dansk Breton Klub.
      6. For at præmien kan vindes til ejendom, skal den vindes tre gange med mindst 2 forskellige hunde.

    Tilldelt

    2021 Peri, Jan Nielsen
    2020 Ej uddelt
    2019 Aulumboens O-Nikki v. Svend Bjerg
    2018 Stenhøjs Sako v/John Madsen
    2017 Kuhlmanns Aggi v. Benny Kuhlmann
    2016 Strandby Bon v. Jens Stenhøj Jørgensen
    2015 Kenzo v. Thomas Klit
    2014 Stevnsåens Freja v. Franz N Metzler
    2013 ej uddelt
    2012 Stevnsåens Zita v. Poul Vestervang
    2011 Ej uddelt
    2010 Kito v. Claus Nielsen
    2009 PVN´s Cisse v. Poul Valdemar Nielsen
    2008 Bella, Lars Peter Pedersen
    2007 Perle, Jan Nielsen
    2006 Midtvejs Zako Thomas Kristensen
    2005 P.V.N's Uniqa "Tobak" Mogens Langvad
    2004 Tea Jan Carlson
    2003 Midtvejs Mindye Carsten Hinnerup, Nykøbing
    2002 Jessie Jens Hansen, Strandby
    2001 Ortmanns Chateau Kim Larsen, Henrik Nielsensvej 28
    2000 Hugh, Jens Ole Nielsen
    1999 Marco Bjarne Siig, Ulfkjærvej 12, Ulfborg

     

  • Unghundeklasse, Agerhønen

    Tag et kig
  • Unghundeklasse, Bedste unge han

    Kategori:

    Svensk Breton klubs Ærespokal
    Tilldeles bedste hanhund i unghundeklassen på DBK´s forårsmarkprøve

     

    Tildelt

     

    2021Dusty v. Thomas Kristensen (Fører Thomas Klit)
    2020 Ikke uddelt
    2019 Aulumboes O-Nikki v. Svend Bjerg
    2018 Stenhøjs Sako v/John Madsen
    2017 Grand´s Uniq Luke v. Jan Aa B Larsen
    2016 Strandbys Bon v. Jens Stenhøj Jørgensen
    2015 Strandbys Anoq v. Jan Aa B  Larsen
    2014 Grand´s Uniq Itro v. Anni Hansen
    2013 Ej uddelt
    2012 Aulumboens D Jeppe v. Per Iversen
    2011 Abuu, V. Jens Ole Nielsen
    2010 Kito v. Claus Nielsen
    2009 PVN´s Cero v. John Kjærgaard
    2008 Ej uddelt
    2007 Ej uddelt
    2006 Midtvejs Zako Thomas Kristensen
    2005 Engbjergsvejs Rocky Jens Hansen
    2004 Zolo, Svend Bjerg

  • Unghundeklasse, Bedste unge han

    Tag et kig
  • Unghundeklasse, Bedste unge hund

    Kategori:

    Uddeles til bedste unge hund på DBK´s forårsmarkprøve med 1 præmie

     

    Tilldelt

     

    2021 Dusty v Thomas Kristensen (fører Thomas Klit)
    2020 Sjanne v. Ole Larsen
    2019 Strandbys Frække Frida v. Franz Nybro Metzker
    2018 Enya v/ Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen
    2017 Lilli du Bois Courcol v/Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen
    2016 Lilli Du Bois Courcol v. Torbjörn Rantanen Lund
    2015 Strandbys Anoq v. Jan Larsen
    2014 Grand´s Uniq Itro v. Anni Hansen
    2013 ej uddelt
    2012 Sif v. Kenneth Thomsen
    2011 Abuu V. Jens Ole Nielsen
    2010 Stevnsåens Mirell v. Thomas Stenbæk
    2009 PVN´s Cero v. John Kjærgaard
    2008 Bianca, Kell Petersen
    2007 J Eirams Tindra Trassel, Gunnar Ericcson
    2006 Tobølbjergs Vilma, Torben Jacobsen
    2005 Engbjergsvejs Rocky, Jens Hansen
    2004 Tikka, Henning Kristensen
    2003 Bessie, Asger Bak. Thisted
    2002 Rickey, Jens Stenhøj Jørgensen, Rosenvoldvej 25 7140 Stouby
    2001 Pigeon, Keld Sørensen Dokkedalvej 46 9280 Mou
    2000 Østfyns Effie, Søren S. Jørgensen, Gribskovvej 19 Hillerød
    1999 Tikki, Jørgen Bech, Poppellunden 41, Ishøj
    1998 Ortmanns And're, Kim Larsen, Roskilde
    1997 Laban, Thomas Klit, Bolderslev
    1996 Paw, Keld Hansen, Ølgod
    1995 Bonnie, Jan Carlsson, Randers
    1994 Thinhmanns Nadia, Jørgen Bech, Hedehusene
    1993 Thingmanns Mille, Jan Jensen, Kr. Såby
    1992 Odinvejs Custo, Helle Larsen, Ingstrup
    1991 Midtvejs Zenta, Peder Dalgaard, Skive
    1990 Stenhøj Mike, Boye B. Jørgensen, Hillerød
    1989 Jacques, Jan Marinussen, Karlslunde
    1988 Bodo, Erling Kristensen, Skjern
    1987 Stenhøj Bessie, Aage Stenhøj Jørgensen, Hillerød
    1986 Viane du Tetre Que Sonne, Carsten Hinnerup, Mors
    1984 Zanta
    1983 Tanja, Bent Rytter, Støvring
    1982 -ikke uddelt
    1981 Trille, Regin Munch Nielsen, Aalborg
    1980 Zola, Jørgen Dejgaard, Sdr. Omme
    1979 -ikke uddelt
    1978 Nuser, Mogens Tøth, Kolding
    1977 Dennis, Leis Sielemann, Kolding
    1976 Dennis, Leif Sielemann, Kolding
    1975 Nordfjordens Itro, Inge Helbo, Aalborg
    1974 Zita, Chr. Johansen, Skive
    1973 Nordfjordens Lonka, Dorte Kjærsgaard, Vadum
    1972 Anja, Kurt Pedersen, Esbjerg

     

  • Unghundeklasse, Bedste unge hund

    Tag et kig
  • Unghundeklasse, Bedste unge tæve

    Kategori:

    Tildeles bedste tævehund i unghundeklasse på DBK forårsmarkprøve

    Bimudos pokalen er skænket af Ole Darman, Kennel Bimudos.

    Tildelt

    2021 Peri, v. Jan Nielsen
    2020 Sjanne v. Ole Larsen
    2019 Strandbys Frække Frida v. Franz Nybro Metzker
    2018 Enya v/ Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen
    2017 Lilli du Bois Courcol v/Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen
    2016 Lilli Du Bois Courcol v. Torbjörn Rantanen Lund
    2015 Klaphattens Dudi v. Benny Kuhlmann
    2014 Stevnsåens Freja v. Frantz N Metzer
    2013 Ej uddelt
    2012 Sif v. Kenneth Thomsen
    2011 Ej uddelt
    2010 Stevnsåens Mirell v. Thomas Stenbæk
    2009 PVN´s Cisse v. Poul Valdemar Nielsen
    2008 Bianca, Kell Petersen
    2007 J Eirams Tindra Trassel, Gunnar Ericcson
    2006 Tobølbjergs Vilma, Torben Jacobsen
    2005 P.V.N's Uniqa "Tobak" Mogens Langvad
    2004 Tikka Henning Kristensen

     

  • Unghundeklasse, Bedste unge tæve

    Tag et kig
  • Unghundeklasse, Kurt Kjærsgaards Mindeplakette

    Kategori:

    Uddeles til bedste unge hund på Dansk Breton Klubs forårsmarkprøve

    Kan ikke vindes til ejendom

    Tildelt

    2021 Dusty, Thomas Kristensen (fører Thomas Klit)
    2020 Sjanne, Ole Larsen

  • Unghundeklasse, Kurt Kjærsgaards Mindeplakette

    Tag et kig
  • Unghundeklasse, Norsk Breton Klub´s vandrepokal

    Kategori:

    Rypen uddeles på DBK´s forårsmarkprøve til bedste hund i unghundeklassen uanset præmiegrad.

    Præmien skal vindes 3 gange af samme fører for at blive til ejendom.

    Præmien blev i 2017 vundet til ejendom af Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen og blev genudsat som evig vandrende

    2021 Dusty v. Thomas Kristensen (fører Thomas Klit)
    2020 Sjanne V. Ole Larsen
    2019 Strandbys Frække Frida v Franz Nybro Metzker
    2018  Enya v/ Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen, Genudsat evig vandrende.
    2017  Lilli du Bois Courcol v/Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen
    2016 Lilli Du Bois Courcol v. Torbjörn Rantanen Lund
    2015 Strandbys Anoq v. Jan Larsen
    2014 Grand´s Uniq Itro v. Anni Hansen
    2013 Aulumboens Gismo v. Jan Nielsen
    2012 Sif v. Kenneth Thomsen
    2011 Abuu v. Jens Ole Nielsen
    2010 Stevnsåens Mirell v. Thomas Stenbæk
    2009 PVN´s Cero v. John Kjærgaard
    2008 Bianca, Kell Petersen
    2007 J Eirams Tindra Trassel, Gunnar Ericcson
    2006 Tobølbjergs Vilma, Torben Jacobsen
    2005 Engbjergsvejs Rocky Jens Hansen
    2004 Tikka Henning Kristensen
    2003 Bessie Asger Bak, Thisted
    2002 Rickey Jens Stenhøj Jørgensen, Stouby
    2001 Pigeon Keld Sørensen, Dokkedalvej 46 9280 Mou
    2000 Østfyns Effie, Søren Stenhøj Jørgensen, Hillerød
    1999 Tikki Jørgen Bech, Poppellunden 41 Ishøj
    1998 Ortmanns And're Kim Larsen, Roskilde
    1997 Laban Thomas Klit, Bolderslev
    1996 Paw Keld Hansen, Ølgod
    1995 Bonnie Jan Carlsson, Randers
    1994 Thingmanns Nadia Jørgen Bech, hedehusene
    1993 Thingmanns Mille Jan Jensen, Kr. Såby
    1992 Odinvejs Custo Helle Larsen. Ingstrup
    1991 Midtvejs Zenta Peder dalgaard, Skive
    1990 Stenhøj Mike Boye B. Jørgensen, Hillerød
    1989 Jacques Jan Marinussen, Karlslunde
    1988 Bodo, Erling Kristensen
    1987 Stenhøj Bessie, Aage Stenhøj Jørgensen
    1986 Viane Du Tertre Qui Zonne, Carsten Hinnerup
    1985 Thor, Svend Bjerg
    1984 Zenta, Aksel Spangsberg
    1983 Tanja, Bent Rytter
    1982 Dax, Ove Sørensen
    1981 Trille, Regin Munck Nielsen
    1980 Zola, Jørgen Dejgaard
    1979 Gin, Lis Stæhr
    1978 Nuser, Mogens Tøth
    1977 Dennis, Leif Sielemann
    1976 Dennis, Leif Sielemann
    1975 Nordfjordens Itro, Inge Helbo
    1974 Zita, Chr. Johansen
    1973 Nordfjordens Lonka, Dorte Kjærsgaard

  • Unghundeklasse, Norsk Breton Klub´s vandrepokal

    Tag et kig
  • Vinderklasse, Helbo´s Vandrepokal

    Kategori:

    Pokalen tildeles den bedste breton i vinderklasse på DBK´s forårsmarkprøve.
    Kastrater kan ikke deltage

    Pokalen kan ikke vindes til Ejendom

    Tildelt

    2021 Stenhøj Sako, John Madsen
    2020 Aflyst pga. Corona
    2019 Athos, Poul Valdemar Nielsen
    2018 Strandbys Anoq, Jan Larsen
    2017 Grand´s Uniq Itro, Anni & Jens Hansen
    2016 Engbjergvejs Igor, Steen Ulrich Hansen
    2015 Midtvejs Loke, Karsen Hinnerup
    2014 Ritta, Thorbjørn Lund-Nielsen
    2013 Fønsvigs Darwin, Flemming Knudsen
    2012 Fønsvigs Darwin, Flemming Knudsen
    2011 Fønsvigs Darwin, Flemming Knudsen
    2010 PVN’s Coro, John Kjærgaard
    2009 PVN’S Alf, Aksel Spangsberg
    2008 Danmarks Fan Het Patrizenvald, Asger Bak
    2007 PVN’S Poker, Thomas Klit
    2006 Syrach, Jan Nielsen
    2005 PVN’S Poker, Knud Klit
    2004 Midtvejs Tresor, Brian Krogh
    2003 Marki, Jens Hansen, Strandby
    2002 Nardour, Asger Bak, Kjelstrupvej 3,
    2001 Gaio, Asger Bak, Kjelstrupvej 3, 7700 Thisted
    2000 Marco, Bjarne Siig, Ulfborg
    1999 Stenhøj Hugin, Thomas Severinsen, Skødstrup
    1998 Stenhøj Hugin, Thomas Severinsen, Skødstrup
    1997 Odinvejs Cabul, Lars Hansen, Langebæk
    1996 Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    1995 Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    1994 Pan, Verner Christiansen, Ølgod
    1993 Djanko, Flemming Brøsen, Bagsværd
    1992 Midtvejs Zico, Carsten Hinnerup, Mors
    1991 Theis, Søren Lassen, Tønder
    1990 Hugh, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
    1989 Viane Du Terte Qua Sonne, Carsten Hinnerup, Mors
    1988 Schott, Jens Dalsgaard
    1987 Landvads Tempo, Erling Kristensen
    1986 Landvads Tjell, Jens Knudsen
    1985 Langvads Tjell, Jens Knudsen
    1984 Tanja, Bent Rytter
    1983 Claes, Knud Johansen
    1982 Elan, Knud Klit
    1981 Baro, Carsten Hinnerup
    1980 Nordfjordens Lonka, Dorte Kjærsgaard
    1979 Dennis, Leif Sielemann
    1978 Skipper, Carl Nielsen
    1977 Lady, Torben P Pedersen
    1976 Jean, Aage Stenhøj Jørgensen
    1975 Nordfjordens Lonka, Dorte Kjærsgaard
    1974 Stubbebys Jackie, Bent Christensen
    1973 Jean, Aage Stenhøj Jørgensen
    1972 Toftegårdens Ringo, Knud Düring
    1971 King, Børge Hansen
    1970 Toftebjergs Ringo, Knud Düring
    1969 Nydams Bette, Inge Helbo
    1968 Aflyst pga. sne
    1967 Tikkis Kimmi, Niels Mortensen

  • Vinderklasse, Helbo´s Vandrepokal

    Tag et kig
  • Vinderklasse, Kennel Stenhøj Vandrepokal, efterår

    Kategori:

    Pokalen er udsat af Gætte og Aage Stenhøj Jørgensen til 1. Vinder på klubbens efterårsvinderprøve

    Denne breton skal have opnået officiel vinderplacering jævnfør fælles markprøveregler.
    Pokalerne skal vindes 3 gange af samme fører med mindst 2 forskellige hunde for at blive ejendom.

    Tildelt

    2020 Rambo II de casa Ato v. Poul Valdemar Nielsen
    2019 Grand´s Uniq Itro v. Jens Hansen
    2018 Athos v. Poul Valdemar Nielsen
    2017 Engbjergvejs Fanch v. Asger Bak
    2016 Jørlundes Alma v. Bent Olsen
    2015 Asta v. Kenneth Schultz
    2014 Midtvejs Zidane v. Allan F Hansen
    2013 Aulumboens B Pepsi v. Jan Nielsen
    2012 Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup (pokal efterlyses)
    2011 Engbjergvejs Aggi v. Asger Bak
    2010 Dixi v. Asger Bak
    2009 Syrach v. Jan Nielsen
    2008 Syrach v. Jan Nielsen
    2007 PVN´s Poker v. Thomas Klit
    2006 Midtvejs Bonnie Karsten Hinnerup
    2005 Loui Allan Hansen
    2004 Vestenvindens Cassan Frede Hansen
    2003 Taz Kenneth Schultz
    2002 Gaio Asger Bak
    2001 Marki Jens Hansen
    2000 Steff Flemming Sørensen
    1999 Marco Bjarne Siig
    1998 Laban Sune Klit Søndergård/Fører: Thomas Klit
    1997 Pan Verner Christiansen, Ølgod
    1996 Stenhøj Sandy Per Iversen, Skødstrup
    1995 Stenhøj Sandy Per Iversen, Skødstrup
    1993 Stenhøj Sandy Per Iversen
    1992 Stenhøj Sandy Per Iversen, Skødstrup
    1991 Odinvejs Lady J. Kr. B. Sørensen, Stoholm
    1990 Claes Poul V. Nielsen, Kliplev
    1989 Kith Søren Pedersen, Videbæk
    1988 Vianne de Tertre, Carsten Hinnerup, Mors

     

  • Vinderklasse, Kennel Stenhøj Vandrepokal, efterår

    Tag et kig
  • Vinderklasse, Midtvejs pokalen

    Kategori:

    Vandrepokal til forårs- og efterårsvinderklasse til den bedst placerede breton, der har 1. præmie udstilling + bestået apporteringsprøve + HD fri

    Pokalen er udsat af Carsten Hinnerup

    Tildelt

    2021

    Mac du Bois Courcol v. Jan Nielsen

    2020
    Forår Aflyst pga. Corona
    Efterår Rambo II de Casa Ato v. Poul Valdemar Nielsen

    2019
    Forår Klaphattens Etienne v. Poul Valdemar Nielsen
    Efterår Strandbys Bon v. Jens Stenhøj

    2018
    Forår Strandbys Anoq v/Jan B. Larsen
    Efterår Athos v/Poul Valdemar Nielsen

    2017
    Forår Egsgård Tjalfe v/John Madsen
    Efterår Engbjervejs Klip v/Asger Bak

    2016
    Forår Engbjergsvej Igor v. Steen Ulrich Hansen
    Efterår ej uddelt

    2015
    Forår Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup
    Efterår Asta v. Kenneth Schultz

    2014
    Forår Ritta v. Thorbjörn Rantanen Lund
    Efterår Midtvejs Zidane v. Allan F Hansen

    2013
    Forår Fønsvigs Darwin v. Flemming Knudsen
    Efterår Aulumboens B Pepsi v. Jan Nielsen

    2012
    Forår Fønsvigs Darwin v. Flemming Knudsen
    Efterår Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup

    2011
    Forår Fønsvigs Darwin v. Flemming Knudsen
    Efterår Engbjergvejs Aggi v. Asger Bak

    2010
    Forår Malthe v. Jan Nielsen
    Efterår Engbjergvejs Abelone v. Asger Bak

    2009
    Forår Malthe v. Jan Nielsen
    Efterår Syrach v. Jan Nielsen

    2008
    Forår Danmark Van Het v. Asger Bak
    Efterår Syrach v. Jan Nielsen

    2007
    Forår Ej uddelt
    Efterår ej uddelt

    2006
    Forår Syrach Jan Nielsen Efterår
    Midtvejs Bonnie Karsten Hinnerup

    2005
    Forår Stevnåens Louis Allan Rasmussen
    Efterår Syrach Jan Nielsen

    2004
    Forår Midtvejs Tressor,
    Efterår Brian Krogh

    2003
    Forår Stevnåens Louis, Allan Rasmussen
    Efterår Loke, Poul Å. Sørensen

    2002
    Forår Midtvejs Tresor, Brian Krog, Roslev
    Efterår Loke, Poul Å. Sørnesen, Skive

    2001
    Forår Ortmanns Agasse, Tony Ventrup
    Efterår Macon, Jan Nielsen, Aulum

    2000
    Forår Marco, Bjarne Siig, Ulfborg
    Efterår Ej uddelt

    1999
    Forår ej uddelt
    Efterår Marco, Bjarne Siig, Ulfborg

    1998
    Forår Odinvejs Bouli, Michael Nielsen, Løkken
    Efterår Ej uddelt

    1997
    Forår Odinvejs Cabul, Lars Hansen, Langebæk
    Efterår Ej uddelt

    1996
    Forår Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    Efterår Stenhøj Sandy, Per Iversen

    1995
    Forår Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    Efterår Stenhøj Sandy, Per Iversen

    1994
    Forår Stenhøj Sandy, Per Iversen. Skødstrup
    Efterår Hugh, Torben P. Pedersen

    1993
    Forår Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    Efterår Stenhøj Sandy, Per Iversen

    1992
    Forår Midtvejs Zico, Carsten Hinnerup. Mors
    Efterår Stenhøj Sandy, Per Iversen

    1991
    Forår Hugh, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
    Efterår Stenhøj Bessie Aage Stenhøj Jørgensen

    1990
    Forår Hugh, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
    Efterår Viane du Tertre qui Sonne Carsten Hinnerup, Mors

    1989
    Forår Viane du Tertre qui Sonne, Carsten Hinnerup
    Efterår Stenhøj Nicki, Jan Carlsson, Randers

    1988
    Forår Scott, Jens Dalgaard, Skive
    Efterår Viane du Tertre qui Sonne, Carsten Hinnerup, Mors

     

  • Vinderklasse, Midtvejs pokalen

    Tag et kig
  • Vinderklasse, Sterling pokalen

    Kategori:

    Sterling pokalen har klubben modtaget til ved 50 års jubilæet af de øvrige 4 engelske klubber.

    Uddeles til 1 v. efterår på klubben vinderklasseprøve.

    Pokalen kan ikke vindes til ejendom

    Tildelt

    2020 Rambo II de Casa Ato v. Poul Valdemar Nielsen
    2019 Grand´s Uniq Itro v. Jens Hansen
    2018 Athos v. Poul Valdemar Nielsen
    2017 Engbjergvejs Fanch v. Asger Bak
    2016 Jørlundes Alma V. Bent Olsen
    2015 Asta v. Kenneth Schultz
    2014 Midtvejs Zidane v. Allan Folmer
    2013 Aulumboens B. Pepsi v. Jan Nielsen

     

  • Vinderklasse, Sterling pokalen

    Tag et kig
  • Vinderklasse, Tresor pokalen

    Kategori:

    Pokalen er udsat af Jette og Brian Krog (Kennel Sallingboen)

    Vandrepokalen kan ikke vindes til ejendom.
    Vandrepokalen går til den bedst placerede tæve på DBK's forårs- & efterårsvinderklasse
    (Kan uddeles 1 gang om foråret samt 1 gang om efteråret ).
    Tæven skal have opnået min. en 2. præmie på anerkendt udstilling.

    Så længe Dansk Breton Klub er underlagt avlsrestriktioner udstukket af Dansk Kennel Klub er det en selvfølge at hundens HD status er kendt.

    Skulle Dansk Breton Klub senere blive fritaget for avlsrestriktioner udstukket af Dansk Kennel Klub, vil det være en betingelse at hundens HD status skal være kendt

    Tildelt

    2021
    Forår Ej uddelt

    2020
    Forår, Aflyst pga. Corona
    Efterår Ej uddelt

    2019
    Forår, Klaphattens Etienne v. Poul Valdemar Nielsen
    Efterår, Jørlunde´s Happy v. Bent Olsen

    2018
    Forår ej uddelt
    Efterår Lilli du Bois Courcol v/Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen

    2017
    Forår Stevnsåen’s Freja B v/Franz Nybro Metzker
    Efterår ej uddelt

    2016
    Forår Aulumboens B Pepsi v. Jan Nielsen
    Efterår Jørlundes Alma v. Bent Olsen

    2015
    Forår Jørlundes Alma v/ Bent Olsen VK
    Efterår Asta v. Kenneth Schultz

    2014
    Forår Ritta v. Thorbjörn Rantanen Lund
    Efterår Asta v. Kenneth Schultz

    2013
    Forår Fønsvigs Debit v. Torben Andreasen
    Efterår Aulumboens B Pepsi v. Jan Nielsen

    2012
    Forår Ellingå´s Smilla v. Michael Birklykke
    Efterår Stevnsåens Mirell v. Thomas Stenbæk

    2011
    Forår Ellingå´s Smilla v. Mikael Birklykke
    Efterår Engbjergvejs Aggi v. Asker Bak

    2010
    Forår Stenhøj N´Tui v. Thomas Severinsen
    Efter´år Dixie v. Asger Bak

    2009
    Forår Stenhøj N´Tui v. Thomas Severinsen
    Efterår Vitesse v. Torben Andreasen

     

     

  • Vinderklasse, Tresor pokalen

    Tag et kig

Øvrige Markprøve

    Dansk Jagthunde Derby

    Kategori:

    Dansk breton Klubs pokal udsat af pokalfonden til den bedst placerede breton.
    Pokalen kan vindes til ejendom efter at være vundet 3 gange

    Tildelt

    2020 Vundet til ejendom, genudsat
    2020 Standbys Gaia, Michael Schrøder, (fører John Madsen), 5. vinder
    2018 Stenhøj Sako, John Madsen, 2. vinder
    2016 Standbys Bon, Jens Stenhøj, 6. vinder
    2015 Egsgård Tjalfe, John Madsen, 1. vinder
    2012 Stevnsåens Zita, Poul Vestervang, 3. vinder
    2011 Midtvejs Zidane, Allan Hansen, 6. vinder
    2000 Stevnsåens Emma, Poul Vestervang, 5. Vinder
    1999 Marco, Bjarne Siig, 6. vinder
    1995 Bonni, Jan Carlsen, 5. vinder
    1994 Thingmanns Mille, Jan Jensen, 6. vinder
    1991 Stenhøj Sandy, Per Iversen, 6. vinder
    1990 Jacques, Jan Marinussen, 2. vinder
    1988 Midtvejs Paw, Søren Refsgaard, 3. vinder

  • Dansk Jagthunde Derby

    Tag et kig
  • Forårsmesterskabsprøven, bedste placeret breton

    Kategori:

    Uddeles til den øverst placeret breton på forårsmesterskabet.
    Pokalen kan vindes til ejendom, når en fører har vundet pokalen 3 gange.

    Tildelt

    2021 Louis v. Allan Rasmussen
    2019 Klaphattens Etienne v. Poul V Nielsen
    2018 Kenzo V. Thomas Klit (vundet til ejendom, genudsat)
    2016 Kenzo V. Thomas Klit
    2014 Fønsvigs Da Vinci V. Thomas Klit
    2010 DKJCH Malthe V. Jan Nielsen
    2009 PVN´s Victor v. Knud Johansen
    2006 Zolo V. Svend Bjerg
    2004 Syrach v. Jan Nielsen
    2002 DKCH SCH Midtvejs Trésor v. Brian Krog
    2001 Nardour V. Asger Bak
    2000 Steff v. Flemming Sørensen

     

  • Forårsmesterskabsprøven, bedste placeret breton

    Tag et kig
  • Mesterskabsprøven, bedste placeret breton

    Kategori:

    Dansk Breton Klubs vandrepokal til efterårsvinderklasserne - tildeles den bedst placerede breton.

    Denne breton skal have opnået officiel vinderplacering jævnfør fælles markprøveregler. Pokalerne skal vindes 3 gange af samme fører med mindst 2 forskellige hunde for at blive ejendom.

    Tildelt

    2018 5.v Egsgård Tjalfe f. John Madsen
    2017 5.v Engbjergvejs Fanch v. Asger Bak
    2016 3.v Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup
    2015 4.v Asta v. Kenneth Schultz
    2014 1.v Ritta v. Thorbjörn Rantanen Lund/f. Jan Nielsen
    2013 2.v Fønsvigs Debit v. Torben Andreasen
    2010 4.v Engbjergvejs Abelone v. Kenneth Schultz
    2007 6.v. PVN´s Poker, Thomas Klit
    2005 2.v. Pvn’s Poker, Knud Klit
    2004 3. v.Marki v. Jens Hansen
    2003 2.v. Paw, Søren Pedersen
    2002 6.v Gaio, Asger Bak
    2001 3.v Marco, Bjarne Siig, Ulfborg
    1999 5.v Zeus, ejer: Jytte b. Jørgensen. Fører: Aage Stenhøj Jørgense
    1996 2.v. Kia, Claus Nielsen, Hillerød
    1993 1.v. Jacques, Jan Marinussen, Karlslunde
    1991 3.v. Jacques, Jan Marinussen, Karlslunde
    1989 3.v. Hugh, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
    1988 1.v. Langvads Tjell, Jens Knudsen, Ribe
    1986 3.v. Langvads Tjell, Jens Knudsen, Ribe

     

  • Mesterskabsprøven, bedste placeret breton

    Tag et kig
  • Vinderklasse, Den femte efterårsvinderklasse

    Kategori:

    Dansk Breton Klubs vandrepokaler til efterårsvinderklasserne - tildeles den bedst placerede breton
    Denne breton skal have opnået officiel vinderplacering jævnfør fælles markprøveregler.
    Pokalerne skal vindes 3 gange af samme fører med mindst 2 forskellige hunde for at blive ejendom. 

    Den femte prøve, som afholdes på skift

    Tildelt

    2014 Aulumboens B Pepsi v. Jan Nielsen ?
    2011 PVN's Darvin v. Poul valdemar Nielsen
    2010 Stevnsåens Gucci v. Poul Vestervang
    2007 PVN´s Uffe v. Poul Valdemar Nielsen (?)
    2005 Marki v. Jens Hansen
    2004 Stevnsåens Louis v. Allan Rasmussen
    2000 Gaston v. Jens Chr. Kjær
    1998 Thingmanns Mille v. Jan B. Jensen
    1995 2.v. Thingmanns Mille v. Jan B. Jensen
    1994 3.v. Jacques v. Jan Marinussen
    1993 2.v. Langvads Flamme v. Frede Nielsen

     

  • Vinderklasse, Den femte efterårsvinderklasse

    Tag et kig
  • Vinderklasse, DJ Efterår øst

    Kategori:

    Dansk Breton Klubs vandrepokaler til efterårsvinderklasserne, tildeles den bedst placerede breton

    Denne breton skal have opnået officiel vinderplacering jævnfør fælles markprøveregler.
    Pokalerne skal vindes 3 gange af samme fører med mindst 2 forskellige hunde for at blive ejendom.
    Pokalerne er først udsat af Pokalfonden i 1978, så placeringer før 1978 giver ingen andel i pokalerne.

    Tildelt

    2019 Jørlundes Happy v. Bent Olsen
    2017 Jørlundes Happy v. Bent Olsen
    2014 Jaques v. Allan Rasmussen
    2013 Gribskovens Faru v. Søren Stenhøj
    2012 Asta v. Kenneth Schultz
    2011 Stevnsåens Delta v. Jens kristian Frost
    2010 Syrach v. Jan Nielsen
    22008 Loui v. Allan Folmer Hansen
    2006 PVN's Unac v. Niels A. Nielsen/ Axel Spangsberg
    2005 Vallunds Nat v. Axel Spangsberg
    2003 6.v. Stevnsåens Louis v. Allan Rasmussen
    2000 3.v. Zeus v. Jytte B. Jørgensen- Fører: Aage Stenhøj Jørgensen
    1999 1.v. Bonni v. Jan Carlsson
    1998 6.v. Odinvejs Cabul v. Lars Hansen
    1996 3.v. Kia v. Claus Nielsen
    1994 1.v. Pelle v. Karin Gundersen
    1993 3.v. Jacques v. Jan Marinussen
    1992 2.v. Jacques v. Jan Marinussen
    1991 1.v. Teis v. Søren Lassen
    1990 3.v. Claes v. Paul V. Nielsen
    1987 5.v. Stenhøj Zorbas v. Aage Stenhøj Jørgensen
    1979 5.v. Nordfjordens Mille v. Børge Hansen
    1978 2.v. Jean v. Aage Stenhøj Jørgensen
    1975 4.v. Jean v. Aage Stenhøj Jørgensen
    1972 4.v. King, Børge Hansen
    1971 1.v. Lichell, Godtfred Andersen
    1969 5.v. Breton Siv, Børge Hansen

     

  • Vinderklasse, DJ Efterår øst

    Tag et kig
  • Vinderklasse, DJ Efterår vest

    Kategori:

    Dansk Breton Klubs vandrepokaler til efterårsvinderklasserne, tildeles den bedst placerede breton

    Denne breton skal have opnået officiel vinderplacering jævnfør fælles markprøveregler. Pokalerne skal vindes 3 gange af samme fører med mindst 2 forskellige hunde for at blive ejendom. Pokalerne er først udsat af Pokalfonden i 1978, så placeringer før 1978 giver ingen andel i pokalerne.

    Tildelt

    2020 Rambo II De Casa Ato, Poul Valdemar Nielsen
    2019 Strandbys Bon v. Jens Stenhøj
    2018 Egsgård Tjalfe v. John Madsen
    2014 Aulumboens B Pepsi v. Jan Nielsen
    2009 Langvads Viro v. Verner Christiansen
    2008 Syrach v. Jan Nielsen
    2006 4.v. Pvn’s Poker v. Knud Klit
    22004 2. v. Pvn´s Poker v. Thomas Klit
    2003 2. v. Pvn’s Poker v. Thomas Klit
    1999 2.v. Loke, Poul Sørensen
    1996 1.v. Stenhøj Sandy v. Per Iversen
    1994 3.v. Odinvejs Tai v. Leif Jørgensen
    1991 6.v. Stenhøj Bessie v., Aage Stenhøj Jørgensen
    1990 3.v. Balcer v. Poul Aagård Sørensen
    1989 5.v. Hugh v. Torben P. Pedersen
    1986 5.v. Langvads Tjell v. Jens Knudsen
    1985 5.v. Rex v. Carsten Hinnerup
    1976 6.v. Sussi v. Bent Strandsbjerg Pedersen
    1974 5.v. Ras v. Arne Jepsen

     

  • Vinderklasse, DJ Efterår vest

    Tag et kig
  • Vinderklasse, Sallingboens, Forår Midtjylland

    Kategori:

    Til forårsvinderklassen i Vildbjerg.
    Tilldeles bedst placerede breton, som har opnåret officiel vinderplacering jævnfør fælles markprøveregler.

    Udsat at Kennel Sallingboens

    Tildelt

    2021 Lukas v. Lene Kaufmann
    2017 Aulumboens B Pepsi v. Jan Nielsen
    2016 Kenzo v. Thomas Klit
    2015 Midtvejs Loke, v Carsten Hinnerup
    2014 Ritta v. Thorbjörn Rantanen Lund
    2013 Fønsvigs Da Vinci v. Thomas Klit
    2009 PVN´s Unaq v. Nielsen og Nielsen
    2008 Gaia v. Fritz Jensen
    2007 Engbjergvejs Puk v. Asger Bak
    2006 Zolo v. Sven Bjerg
    2005 Nadour V. Asger Bak

     

  • Vinderklasse, Sallingboens, Forår Midtjylland

    Tag et kig
  • Vinderklasse, SJD (DKK) efterårsvinderklasse Midtjylland

    Kategori:

    Dansk Breton Klubs vandrepokaler til efterårsvinderklasserne, tildeles den bedst placerede breton

    Denne breton skal have opnået officiel vinderplacering jævnfør fælles markprøveregler. Pokalerne skal vindes 3 gange af samme fører med mindst 2 forskellige hunde for at blive ejendom.

    Tildelt

    2019 Kenzo v. Thomas Klit
    2018 Kenzo v. Thomas Klit
    2017 Grand´s Uniq Itro v. Jens Hansen
    2016 Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup
    2015 Ritta v. Torbjörn Rantanan Lund-Nielsen
    2012 Engbjergvejs Aggi v. Asger Bak
    2010 Dixie v. Asger Bak
    2009 Vitesse v. Torben Andreasen
    2004 Vestenvindens Cassan, Frede Hansen
    2001 3.v Midtvejs Tresor, Brian Krogh
    1998 Odinvejs Djanko, Jan Nielsen, Aulum
    1994 5.v. Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    1993 6.v. Hugh, Torben P. Pedersen, Vestbjerg
    1989 3.v. Teis, Søren Lassen, Tønder
    1987 5.v. Stenhøj Smiley, Aage Stenhøj Jørgensen, Hillerød
    1986 3.v. Plet, Keld Sørensen,Aalborg
    1976 2.v. Jean, Age Stenhøj Jørgensen; Hillerød
    1975 4.v. Nordfjordens Lonka, Dorte Kjærsgaard, Vadum

  • Vinderklasse, SJD (DKK) efterårsvinderklasse Midtjylland

    Tag et kig
  • Vinderklasse, SJD (FJD) efterårsvinderklasse, Nordjylland

    Kategori:

    Dansk Breton klubs vandrepokal som tildeles bedst placeret breton

    Denne breton skal have opnået officiel vinderplacering jævnfør fælles markprøveregler. Pokalerne skal vindes 3 gange af samme fører med mindst 2 forskellige hunde for at blive ejendom.

    Tildelt

    2016 2.v Aulumboens B-Pepsi v. Jan Nielsen
    2015 4.v Taco v. Keld Sørensen
    2014 5.v Gribskovens Faru v. Søren Stenhøj
    2013 5.v Facco De La Malbirado v. Jens Hansen
    2012 Elling Ås´ Smilla v. Michael Birkelykke
    2011 Stevnsåens Gucci v. Poul Vestervang
    2010 Bordon De L´arsdour v. Poul Valdemar Nielsen
    2007 6.v Pvn´s Iffe v. Poul V Nielsen
    2006 1.v Zolo v. Sven Bjerg
    2005 4.v Syrach v. Jan nielsen
    2003 1.v Marki v. Jens Hansen
    2002 4 v. Nardour v. Asger Bak
    2000 1.v Loke v. Poul Sørensen
    1999 2.v Odinvejs Ergo v. Frede Hansen
    1995 5.v. Pan v. Verner Christiansen
    1993 4.v. Stenhøj Bessie v. Aage Stenhøj Jørgensen
    1992 3.v. Stenhøj Jean v. Jens Stenhøj Jørgensen
    1991 3.v. Odinvejs Tai v. Leif Jørgensen
    1989 2 v. Buller v. Ivan Hansen
    1988 5.v. Langvads Tjell v. Jens Knudsen
    1987 3.v. Tanja v. Bent Rytter
    1986 3.v. Stenhøj Macon v. Jan Marinussen
    1984 5.v. Rex v. Carsten Hinnerup
    1978 6.v Vodka v. Knud Stæhr

     

  • Vinderklasse, SJD (FJD) efterårsvinderklasse, Nordjylland

    Tag et kig

Øvrige pokaler

    Årets hund, Gættes mindepokal

    Kategori:

    Propositioner for GÆTTES MINDEPOKAL der uddeles til årets bedste breton på markprøver:

    Pokalen uddeles til den breton, der i et kalenderår har opnået flest points efter nedenstående skala. Pokalen uddeles på klubbens efterfølgende generalforsamling.

    Pointskala (markprøver og apporteringsprøver):

    1. 2 bedste resultater i danske kvalitetsklasser: Ungdoms-, åben og brugsklasse
    2. præmie: 3 points
      2. præmie: 2 points
    3. B. 4 bedste resultater på danske vinderprøver:

    Forårsvinderklasse og Derby:
    1. vinder 5 points
    Placering 3 points
    Efterårsvinderklasse m. fældning af fugl:
    1. vinder: 10 points
    Placering: 5 points

    1. 2 bedste resultater på udenlandske, internationale markprøver:

    Excellent med CACIT: 5 points
    Excellent: 3 points
    Tres bon: 2 points
    Bon: 1 points

    1. Resultat fra en anerkendt apporteringsprøve (DJUs, DBKs udvidede, DJs apportprøve):

    Bestået anerkendt: 2 points
    Bestået DBK med 1. pr.: 3 points

    1. Championat. Eet eller to markprøvechampionater kan tælle:

    Brugschampion: 15 points
    Jagtchampion: 10 points

    Pokalen er en vandrepræmie. Står to bretons lige, tæller placering på danmarksmesterskabet før noget andet, dernæst bedste placering på én af organisationernes blandede efterårsvinderprøver.

    Propositionerne kan ændres af Gætte Stenhøj Jørgensens familie.

    Tildelt

    2020
    2019 Kenzo v. Thomas Klit
    2018 Kenzo v. Thomas Klit
    2017 Engbjergvejs Fanch v. Asger Bak
    2016 Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup
    2015 Jaques v. Allan Rasmussen
    2014 Rita v. Thorbjörn Rantanen Lund Nielsen
    2013 Fønsvigs Da Vinci v. Thomas Klit
    2012 Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup
    2011 Engbjergvejs Aggi v. Asger Bak
    2010 Dixi, Asger Bak
    2009 Malthe, Jan Nielsen
    2008 Syrach, Jan Nielsen
    2007 PVN´s Poker, Thomas Klit
    2006 Zolo, Sven Bjerg
    2005 Marki, Jens Hansen
    2004 Stevnsåens Loui v. Allan Rasmussen
    2003 Marki, Jens Hansen
    2002 Gaio, Asger Bak
    2001 Marki, Jens Hansen, Strandby
    2000 Marco Bjarne Siig, Ulfborg
    1999 Steff, Søren Lassen/Flemming Sørensen
    1998 Odinvejs Cabul, Lars Hansen, Stensved
    1997 Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    1996 Pelle, Karin Gundersen, Kalundborg
    1995 Claes, Poul V. Nielsen, Kliplev
    1994 Jacques, Jan Marinussen, Karlslunde
    1993 Stenhøj Sandy, Per Iversen, Skødstrup
    1992 Odinvejs Lady, J. Kr. B. Sørensen, Stoholm
    1991 Hugh Torben P. Pedersen, Vestbjerg
    1990 Stenhøj Nicki, Jan Carlsson, Randers

     

  • Årets hund, Gættes mindepokal

    Tag et kig
  • Årets hund, Kennel Stenhøjs pokal

    Kategori:

    Kennel Stenhøjs Vandrepræmie

    der uddeles til årets bedste breton på markprøver i perioden 2007 til 2021

    Vandrepræmien er et billede af en breton malet af kunstneren Steen Axel Hansen, der uddeles til ejeren af den breton, der har vundet Gættes Mindepokal som årets bedste breton på markprøver.

    Vandrepræmien uddeles i 15 år fra 2007 til og med 2021. Vandrepræmien uddeles samtidig med Gættes Mindepokal på Dansk Breton Klubs årlige generalforsamling

    På Dansk Breton Klubs generalforsamling i 2022 uddeles billedet sidste gang som en vandrepræmie. På Dansk Breton Klubs generalforsamling i 2023 uddeles billedet som ejendom til vedkommende, der har vundet vandrepræmien flest gange i perioden 2007 til 2021 jf. propositionerne for Gættes Mindepokal. Hvis to eller flere står lige, tilfalder billedet den, der som årets bedste breton sammenlagt har opnået flest points.

    På bagsiden af billedet påføres hvert år oplysninger om vinderen (Hundens navn, ejers navn og antal points.)

    De 15 vindere af vandrepræmien får hver en kopi af billedet som ejendom. Kopien overdrages til vinderne samtidig med, at det originale billede tilbageleveres til Dansk Breton Klub. Såfremt vinderen af vandrepræmien ikke selv kan komme på generalforsamlingen og tilbagelevere billedet, skal det afleveres til et bestyrelsesmedlem senest en måned før generalforsamlingen.

    Det originale billede skal opbevares under betryggende forhold, så det ikke lider skade eller let kan forsvinde. Billedet må ikke forlade landet, så længe det er udsat som en vandrepræmie.

    Såfremt Dansk Breton Klubs bestyrelse ønsker at ændre ovennævnte propositioner, skal dette aftales med undertegnede eller med mine to efterladte sønner.

    Hillerød, den 21. marts 2008

    Aage Stenhøj Jørgensen

    Tildelt

    2020
    2019 Kenzo v. Thomas Klit
    2018 Kenzo v. Thomas Klit (22 points)
    2017 Engbjergvejs Fanch v. Asger Bak (25 points)
    2016 Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup (36 points)
    2015 Jaques v. Allan Rasmussen (18 points)
    2014 Rita v. Thorbjörn Rantanen Lund Nielsen (61 points)
    2013 Fønsvigs Da Vinci v. Thomas Klit (31 points)
    2012 Midtvejs Loke v. Karsten Hinnerup (22 points)
    2011 Engbjergvejs Aggi v. Asger Bak (23 points)
    2010 Dixi v. Asger Bak (22 points)
    2009 Malthe v. Jan Nielsen (25 points)
    2008 Syrach v. Jan Nielsen (20 points)
    2007 PVN´s Poker, Thomas Klit (20 points)

     

  • Årets hund, Kennel Stenhøjs pokal

    Tag et kig
  • Årets opdrætter - Louarn Pokalen

    Kategori:

    HAMMP. LOUARN DE PONT AR ROD´S VANDREPOKAL

    ELSE OG ROBERT DISSINGS OPDRÆTTERPOKAL FOR BEDSTE OPDRÆT.

    Vandrepokalen udsættes som points-præmie for højeste antal points opnået sammenlagt efter markprøveresultater – anerkendte – og udstillingsresultater på FJD´s udstillinger.

    Kun medlemmer af Dansk Breton Klub kan deltage i konkurrencen. Et medlem kan deltage med ubegrænset antal hunde. Dog kan ingen hunde deltage i konkurrencen, hvis den ikke er præmieret på en anerkendt markprøve.

    Uddelingen af vandrepokalen finder sted på FJD´s årlige udstilling. opdrættere, der ønsker at komme i betragtning, må tilmelde sig til klubbens sekretær senest 1. maj med angivelse af de opnåede pointtal.

    Tidsrummet for pointberegning går for et år, fra den årlige FJD-udstilling til den årlige FJD-udstilling, således at opnåede points på udstillingsdagen tæller med. Samtlige resultater, som den pågældende breton eller bretons har opnået inden for perioden, tæller med og beregnes efter nedenstående skala.

    Det understreges, at det er opdrætteren, der får tildelt pokalen, og ikke ejeren af den pågældende hund eller hunde, medmindre opdrætteren og ejeren er samme person. Det understreges ligeledes, at kun danske opdrættere kan komme i betragtning og kun danske markprøver tæller. Opdrætteren med de fleste pointtal behøver ikke nødvendigvis udstille på uddelingsdagen for at få pokalen tildelt. Står to eller flere lige, er markprøvepoint afgørende.

    Foranstående regler kan til enhver tid ændres af Dansk Breton Klubs bestyrelse i samråd med giverens repræsentant.

    Pointberegning:

    Markprøvepoint på anerkendte danske prøver:
    Ungdoms-, åben- og brugsklasse 1. præmie 3 point
    Ungdoms-, åben- og brugsklasse 2.præmie 2 point
    Ungdoms-, åben- og brugsklasse 3.præmie 1 point
    Fuldbrugsprøve som brugsklasse

    Forårsvinderklasse og Derby
    1. vinder 5 point
    Placering 3 point

    Efterårsvinderklasse
    1. vinder 10 point
    Placering 5 point
    Championater
    Brugschampion 15 point
    Jagtchampion 10 point

    Udstillingspoint for markprøvepræmierede bretons på FJDs årlige udstilling
    Mindst good/god 1 point (tidligere mindst 2. præmie)
    Placering i klassen med mindst very good/ meget god 2 point (tidligere 1. præmie og Placering Excellent/fortrinlig med certifikatkvalitet 5 point (tidligere 1. præmie med CK)
    Dommercerifikat 6 point
    Udstillingschampion på udstillingsdagen 10 point

    En hund kan kun noteres én gang efter ovennævnte skala

    Ovennævnte regler er revideret den 21. marts 2008

    2020
    2019 Thomas Stenbek
    2018 Thomas Stenbek
    2017 Kennel Grand’s Uniq
    2016 Thomas Stenbek
    2015 Kennel Klaphattens
    2014 Kennel Fønsvigs
    2013 Kennel Fønsvigs
    2012 Kennel Aulumboens 53
    2011 Kennel Fønsvig 48
    2010 Kennel Fønsvig 54
    2009 Kennel PVN´s 51
    2008 Kennel PVN´s 63
    2007 Kennel Midtvejs 58
    2006 Torben Andreasen 72
    2005 Kennel Stevnsåens 38
    2004 Kennel Midtvejs 50
    2003 Kennel Midtvejs 51
    2002 Kennel Midtvejs 45
    2001 Kennel Midtvejs 50
    2000 Bjarne Siig, Ulfborg 98
    1999 Kennel Odinvej 34
    1998 Kennel Odinvej 46
    1997 Kennel Stenhøj 43
    1996 Kennel Stenhøj 37
    1995 Kennel Odinvej 66
    1994 Kennel Stenhøj 34
    1993 Kennel Stenhøj 62
    1992 Kennel Odinvej 63
    1991 Kennel Stenhøj 50
    1990 Kennel Stenhøj 39
    1989 Kennel Langvad 30
    1988 Kennel Stenhøj 24
    1987 Kennel Stenhøj 39
    1986 Kennel Langvad 16 / Kennel Stenhøj 16
    1985 Kennel Langvad 28
    1984 Kennel Langvad 19
    1983 Kennel Langvad 34
    1982 Kennel Langvad 10
    1981 Kennel Langvad 17
    1980 Kennel Langvad 14
    1979 Kennel Langvad 22
    1978 Kennel Langvad 27
    1977 Kennel Nordfjorden 29
    1976 Kennel Nordfjorden 21
    1975 Kennel Nordfjorden 38
    1974 Kennel Nordfjorden 19
    1973 Kennel Nordfjorden 20
    1972 Kennel Nordfjorden 41
    1971 Knud Klit 15
    1970 Dorothea Dissing 13
    1969 Kennel Breton 26

     

    Tildelt

    2021
    2020
    2019
    2018
    2017
    2016
    2015
    2014
    2013
    2012
    2011
    2010
    2009
    2008
    2007
    2006
    2005
    2004
    2003
    2002
    2001
    2000

     

  • Årets opdrætter - Louarn Pokalen

    Tag et kig
  • Årets unghund

    Kategori:

    Vandrepokalen er udsat af Landsjagtforeningen af 1923 v/ Dansk Breton Klubs 25 års jubilæum 1988.

    Pokalen uddeles til den breton, der som unghund - dvs. indtil den dato, den fylder 2 år - har opnået flest points efter nedenstående skala.

    Point opnået fra hundens fødsel og frem til den fylder 2 år indgår i pointberegningen med skæringspunkt 31. december. Pokalen uddeles på klubbens efterfølgende generalforsamling.

    En hund kan således vinde pokalen 2 år i træk. Sidste gang for det år hunden fylder 2 år.

    Fra og med 2015 gælder

    Point optjenes i kalenderåret. Der kan optjenes point som følger:

    Markprøvepoints på anerkendte danske markprøver:

    Ungdoms- åben og brugsklasse

    • præmie 3 point
    • præmie 2 point
    • præmie
    • 1 point

    Forårsvinderklasse og Derby

    • vinder 5 point
    • Placering 3 point

    Efterårsvinderklasse

    • vinder 5 point
    • Placering 3 point

    Apporteringsprøvepoints:

    • Bestået en anerkendt apporteringsprøve 3 point.

    Udstillingspoints på én udstilling afholdt af FJD:

    • vinder dommercertifikat 4 point
    • Excellent / fortrinlig med certifikatkvalitet 3 point
    • placering i klassen med mindst very good/meget god 2 point

    Tildelt

    2019 - 2020 Strandbys Fille v. Jens og Anni Hansen
    2018 - 2019 Grand´s uniq m.Sigi v. Jens Ole Nielsen
    2017 - 2018 Lilli du Bois Courcol v/Thorbjörn Rantanen Lund-Nielsen
    2016 - 2017 Strandbys Bon v/Jens Stenhøj
    2015 – 2016 Eggaards Tjalfe v. John Madsen
    2014 – 2015 Grand's Uniq Itro v. Jens Hansen
    2013 – 2014 Aulumboens Gizmo v. Jan Nielsen
    2012 – 2013 Elling Å´s Vilma v. Michael Birkelykke
    2011 - 2012 Midtvejs Zidane v. Allan Folmer Hansen
    2010 - 2011 Stevnsåens Mirell v. Thomas Stenbæk
    2009 - 2010 Aulumboens Aslan, Jan Nielsen
    2008 - 2009 Sallingboens Chanel, Hans Kurt Jeppesen
    2008 - 2007 Perle, Jan Nielsen
    2007 - 2006 Stevnsåens Gucci, Poul Vestervang
    2006 - 2005 Danmark Van Het, Asger Bak
    2005 - 2004 Zolo, Svend Bjerg
    2004 - 2003 Loui, Allan Hansen
    2003 - 2002 Merlot, Poul Vestervang
    2002 - 2001 Midtvejs Nadine, Carsten Hinnerup, Nykøbing Mors
    2001 - 2000 Østfyns Effie, Søren Stenhøj Jørgensen, Hillerød
    2000 - 1999 Gl. Køges Bess, Jan Bendtsen, Gl. Køgegård 4, Køge
    1999 - 1998 Ortmanns Agasse, Tony Ventrup Jægerspris
    1998 - 1997 Østfyns Chopin, Flemming Brøsen, Bagsværd
    1997 - 1996 Odinvejs Django, Jan Nielsen, Aulum
    1996 - 1995 Paw Keld Hansen, Ølgod
    1995 - 1994 Odinvejs Bouli Michael Nielsen, Ingstrup
    1994 - 1993 Midtvejs Buli Per Madsen, Skals
    1993 - 1992 Langvads Flamme´, Frede Nielsen, Ullerslev
    1992 - 1991 Sigi Steen Mortensen, Nyker
    1991 - 1990 Svikki Asger Bak, Thisted
    1989 - Nick Esben Mortensen, Thisted

     

  • Årets unghund

    Tag et kig
 Alle rettigheder reserveret. Designet og udviklet af Pixel Panda
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram