
jf. Love for Dansk Breton Klub § 3 Avlsarbejde stk. 3.
Dansk Breton Klubs avlsvejledning, der er nedsat af Dansk Breton Klubs bestyrelse jf. DBKs love § 4 stk. 1, skal rådgive og vejlede klubbens medlemmer i spørgsmål om avl. Denne rådgivning skal ske udfra en idealistisk indstilling kun med racens forbedring for øje.
Avlsvejledningen administrerer godkendelse af parringer jf. nedenstående retningslinjer. Avlsvejledningen formidler information om foretagne parringer og hvalpekuld til interesserede købere.
Du bør altid tage en dialog med avlsvejledningen, før du vælger at trække et kuld hvalpe på din tæve. Avlsvejledningen kan også rådgive om valg af hvalp, der passer til dit og familiens behov.
Avlsvejledningen i Dansk Breton Klub:
Thomas Severinsen; Mail: tsev@tdcadsl.dk Mobil: 0045 2480 9793
Hans Henrik Gran; Mail:postmaster@grandsuniq.dk Mobil 0045 6146 9732
Kell Petersen Mail: kgp@outlook.dk Mobil 0045 3022 1688
RETNINGSLINIER FOR AVLSARBEJDET MED BRETONS
Love for Dansk Breton Klub § 3 Avlsarbejde stk. 3.
Retningslinje for avl og markedsføring af hvalpe i regi af Dansk Breton Klub
Godkendte parringer
Hanhund: Tæve:
Kategori A
Have opnået mindst 2. præmie i åben- eller Have opnået mindst 2. præmie i åben- eller
brugsklasse på anerkendt markprøve brugsklasse på anerkendt markprøve
Have bestået SJDs apporteringsprøve Have bestået SJDs apporteringsprøve
Have opnået mindst Very Good i åben- eller Have opnået mindst Very Good i åben- eller
brugsklasse på anerkendt udstilling brugsklasse på anerkendt udstilling
Have en HD- status på A, B eller C Have en HD-status på A, B eller C
Kategori B
Hanhund: Tæve:
Som kategori A. Kunne dokumentere overfor avlsrådet
at være i besiddelse af gode jagtlige egenskaber
Være præmieret på en anerkendt udstilling.
Have en HD-status på A, B eller C
For begge kategorier gælder
Opdrætter og hanhundeejer skal være medlem af Dansk Breton Klub. Udenlandske hanhundeejere er fritaget for dette.
Det anbefales, at hunde med HD-status C ved parring tilsammen har et indextal, der overstiger 200.
For udenlandske hanhunde gælder, at de skal opfylde tilsvarende krav som i Danmark, men der kan dispenseres fra SJDs apporteringsprøve.
Øvrige parringer
Avlsrådets vejledning kan være at fraråde tæveejeren at få parret sin tæve.
Øvrige parringer kan optages på klubbens hjemmeside
Avlsregistre for hanhunde
Når hunden fylder 10 år, eller hunden har et avlspåbud fra DKK, fjernes den fra listen.
Hunde der er fyldt 10 år, kan stadig godt opnå en godkendt parring.
Når nye hanhunde indtræder i avl, gælder flg. Bestemmelser under indslusning.
hvis hunden skal figurere på hanhundelisten og afkom kan annonceres på klubbens medier.
For alle parringer i alle kategorier gælder
1.1 Hanner og tæver som optræder som forældredyr til hvalpe i 1 kombination (0-4 år), hvor der er konstateret epilepsi eller epilepsilignede symptomer, underlægges karensordningen.
1.2 Hanner og tæver som optræder som forældredyr i 2 kombinationer (0-4 år), eller forældredyr som er konstateret med epilepsi eller epilepsi lignende symptomer, kan ikke anvendes i avlen af bretons i Danmark 1), ejerne af forældredyr modtager skriftligt besked fra DBK omkring dette, samt opfordres til omgående at indstille avlen på hunden.
1.3 I tilfælde hvor avlen, trods ovenstående, fortsættes eller der konstateres tilfælde i flere end 2 kombinationer, bemyndiges bestyrelsen til at indstille hunden til avlsforbud som skal vedtages på førstkommende generalforsamling i DBK, og herefter behandles af DKK.
For en god ordens skyld skal det præciseres, at det er opdrætteren, der entydigt har ansvar for egne parringer. Klubbens avlsvejledning er som skrevet: Vejledende.
I henhold til generalforsamlingsbeslutning i 2023 kan en parring kun offentliggøres på klubbens hjemmeside – Godkendt såvel som Øvrig – hvis Avlsvejledningen har godkendt denne.
der gøres opmærksom på at hunde som modtager brev jf. pkt. 1.2 kan indklage dette for DBK bestyrelse, en klage har IKKE opsættende virkning og avlsvejledningens afgørelse er gældende indtil bestyrelsen har behandlet klagen
Besluttet på generalforsamling den 7. marts 2025
Forretningsorden for avlsvejledningen
Formålet med avlsvejledningen er at etablere et udvalg, der kan opsamle data og rådgive Dansk Breton Klubs (DBK) bestyrelse i forhold til avlen på de danske bretons, med hensyn til helbred, adfærd, jagtlige egenskaber og eksteriørstandard. Avlsvejledningen skal herudover vejlede medlemmerne mest muligt vedrørende BRETON, bl.a. ved valg af avlsdyr.
Formålet med avlsarbejdet er, at den oprindelige franske stående jagthund, skal fungere som en alsidig brugshund, hvis størrelse, bygning og jagtlige anlæg gør den velegnet til jagt i Danmark.
I den enkelte parring, er det ene og alene opdrætteren som har ansvaret overfor racen.
2. Organisation
3. Arbejdsopgaver
Bestyrelsen:
Avlsvejledningen:
Markedsføringsansvarlige
Retningslinje for avl og markedsføring af hvalpe i regi af Dansk Breton Klub se ovenfor fra 7. marts 2025
Generelt for markedsføringen
Udtræk fra hundeweb tilknyttes alle hunde som oplistes på parringerne og avlsregistret.